Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-04-10, 09:42
Wystawa-Ja, Renata Dąbrowska-100 portretów w Blue City.
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Wysłany: 2013-03-07, 19:55   Wystawa-Ja, Renata Dąbrowska-100 portretów w Blue City.

Wystawa „Ja, Renata Dąbrowska - 100 portretów“ –Blue City, do 3 kwietnia
Niezwykłe portrety polskich kobiet. Wystawa akurat na Dzień Kobiet 8 marca.

Niezwykle ciekawa wystawa trafiła na Ochotę do Galerii Leica w CH Blue City. Autorka Renata Dąbrowska przygotowała 100 zdjęć przedstawiających kobiety o takim samym nazwisku i imieniu mieszkających w różnych miejscach Polski, we wsiach, miasteczkach i miastach, posiadających różne zawody, wykształcenie, losy i życiowe powołania. Wiele z nich ma po kilka zawodów, dzieci, wnuki, różne doświadczenia za sobą. Zdjęcia pokazują jakby zbiorowy portret polskiej kobiety. Kobiety dotkniętej trudnościami charakterystycznymi dla naszego kraju dnia dzisiejszego.. a mimo to kobiety wytrwałej i często uśmiechniętej do życia.
BabaJaga

Leica Store & Gallery Warszawa, CH Blue City (+1), Al. Jerozolimskie 179
Wernisaż odbył się w środę 6 marca o godz. 19:00, wystawa czynna do 3 kwietnia 2013
Kurator: Joanna Kinowska

Album ze zdjęciami polskich Renat Dąbrowskich autorstwa Renaty Dąbrowskiej można znaleźć na stronie artystki : http://renatadabrowska.com/
Na swoim blogu, na którym jest jeszcze wiele bardzo ciekawych zdjęć jej autorstwa, Renata Dąbrowska napisała :
Jestem tylko jedną z 7 miliardów ludzi na tym świecie. Mam jak każdy uczucia, marzenia, ambicje, pragnienia i cele. Kocham Boga, wolność, fotografię i kilku z mojej rodziny. Lubię wiosnę, muzykę, wino, poezję i tańczyć. Nie umiem śpiewać. Nienawidzę zimy, psich kup i ich właścicieli, kaca, palaczy, szowinistów, frustratów, telewizji i amerykańskich filmów. Walczę z kompleksami i czasem. Boję się starości, raka i paradontozy. Na co dzień fotografuję i staram się przekraczać siebie. Chciałabym umrzeć z miłości, bo wiem, że o całą resztę jestem w stanie zadbać sama.
:arrow: http://dziewczynkazaparat...ml#comment-form
A oto informacja zamieszczona na stronie Związku Polskich Artystów Fotografików
:arrow: http://www.zpaf.waw.pl/co...ca-gallery.html
Wystawa „Ja, Renata Dąbrowska - 100 portretów“ w Leica Gallery
Autor: JL | 22 lutego 2013
Kowalski i Nowak nie mają chyba łatwego życia. To z pewnością najpopularniejsze nazwiska w naszym kraju. Listonosz i urzędnik mogą się pomylić.
W szkole, na uczelni, w kadrach… to już prawdziwy kłopot. Wymaga chyba przyzwyczajenia. Kto ma mniej popularne nazwisko może kiedyś spotkał się z problemem zbieżności
nazwisk i był tym pewnie zaskoczony. Wyobraź sobie, że nazywasz się Renata Dąbrowska. Dzwoni telefon, odbierasz i słyszysz: „Dzień dobry, nazywam się Renata Dąbrowska”.
Sprawdzasz telefon. Prosisz o powtórzenie nazwiska. A to naprawdę - ktoś kto się nazywa tak samo jak ty - ale po drugiej stronie słuchawki.
Renata Dąbrowska: „3 lata temu pod prysznicem, po tym jak w słuchawce, chcąc umówić się na wizytę do lekarza, od pani recepcjonistki usłyszałam pytanie o pesel,
by ustalić dokładnie kim jestem, gdyż osób o takim samym jak moje, imieniu i nazwisku w tej jednej tylko przychodni było kilka, wpadłam na pomysł, by odnaleźć i sportretować
kobiety, które nazywają się tak samo jak ja. Pomysł na pozór prosty, był niesłychanie trudny do zrealizowania, wymagający długich poszukiwań, dobrej logistyki,
tysięcy telefonów, maili, rozmów, nerwów, łez, sporego samozaparcia, siły perswazji, licznych podróży (ponad 25 tysięcy przejechanych kilometrów), dużych nakładów
finansowych, oczywiście też czasu. Pewnie dlatego realizacja projektu przyniosła mi wiele satysfakcji. Odnalazłam i sportretowałam 100 Renat Dąbrowskich.
Różnorodność osobowości, charakterów, wyglądów i ich światów sprawiły jak bardzo niesamowite były te spotkania, wiele mnie nauczyły i na zawsze zapadły mi w pamięć.”
Projekt Renaty Dąbrowskiej to w pewnym sensie podróż przez współczesną Polskę. Zaglądamy do prywatnych domów, szpitala, szkoły i do kościoła. Do miasta i na wieś.
Oglądamy kobiety w każdym wieku, na różnych etapach życia, w odmiennych sytuacjach rodzinnych i finansowych. Fotografie Renaty są wynikiem spotkań i rozmów.
Dużo w nich wzajemnego przełamywania się, poznawania i zdobywania zaufania.
Pełny cykl tych prac został wydany w 2012 roku w albumie pt.: „Ja, Renata Dąbrowska - 100 portretów”.
Kurator Joanna Kinowska
Renata Dąbrowska (ur. 1983), mieszka w Gdańsku. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 2005 roku współpracuje
z trójmiejskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej: Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto oraz Gdańsk Press Photo.

leica gallery , Blue City, Ja Renata Dąbrowska 100 portretów.jpg
Plik ściągnięto 42 raz(y) 128,23 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-03-08, 12:19, w całości zmieniany 3 razy  

Krys 

Wysłany: 2013-03-08, 13:26   

Baba Jaga, dziękuję za ten bardzo ciekawy tekst. Dobrze, że są takie osoby, prowokujące do myślenia. W ostatnich 20 latach zrodziło się we mnie przekonanie, że osoby myślące to ginący gatunek. Tym bardziej cieszę się, czytając Twój tekst.

Odpowiedz do tematu