Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Seminarium Minikomputery Zakładów Era
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-08, 09:26   Seminarium Minikomputery Zakładów Era

IV Seminarium Historii Informatyki PTI, Minikomputery Zakładów Era


W Wielki Czwartek- 28 marca 2013 r. w Muzeum Techniki, w którym dyrektor inż. Jerzy Jasiuk stwarza kolejny raz rodzinną atmosferę dla spotkań dotyczących historii informatyki spotkało się grono byłych pracowników dawnej Fabryki Mierników i Komputerów Era z pogranicza warszawskiej Ochoty i Włoch.
Polskie Towarzystwo Informatyczne reprezentowane przez przewodniczącego Sekcji Historycznej inż. Jerzego Nowaka nadało rangę Seminarium PTI naszemu przyjacielskiemu spotkaniu, gdzie mówiliśmy o naszych pracach nad polskimi minikomputerami do których z biegiem czasu mamy podejście bardzo sentymentalne. Termin bliski Świąt Wielkanocnych pozwolił zaprosić na seminarium naszych słynnych kolegów z Francji Elżbietę Jezierską- Ziemkiewicz i jej męża i najbliższego współpracownika Andrzeja Ziemkiewicza.

Polskie minikomputery, gdzie się to zaczęło ?

W Instytucie Maszyn Matematycznych przy ulicy L.Krzywickiego w Warszawie.

mgr inż. Krzysztof Wasiek absolwent WEiTI rozpoczął spotkanie interesującym referatem. Przypomniał powiedzenie z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, że każda ważna praca informatyczna musiała mieć swe korzenie w IMM. Tak samo mówiło się, że wszyscy informatycy w Warszawie mieli kontakt z IMM.

W IMM pod kierunkiem inż. Jacka Karpińskiego Elżbieta Jezierska- Ziemkiewicz jako główny konstruktor K-202 i jej mąż Andrzej Ziemkiewicz zaprojektowali ten legendarny już minikomputer.

Elzbieta i Andrzej Ziemkiewiczowie, ulepszyli K-202 i uniknęli brytyjskich zastrzeżeń patentowych w minikomputerze Mera-400, który produkowany był w ilości ok. 600 sztuk w Fabryce Mierników i Komputerów ERA. Mera-400, która powstała już bez inż. Jacka Karpińskiego dobrze zapisała się w historii polskiej informatyki.

Zastosowanie Mery-400 do stanowiska treningowego dla operatorów wojskowych radarów lotniczych dało wielkie oszczędności w procesie szkolenia operatorów.

Krzysztof Wasiek mówił o zespole informatyków, którzy w IMM pod kierunkiem dyr. Bartłomieja Głowackiego opracowali minikomputer Mera-300. Głównymi konstruktorami byli mgr inż. Janusz Popko i dr inż. Waldemar Romaniuk. Grupa informatyków z IMM początkowo jako pracownicy oddelegowani rozpoczęła prace wdrożenia Mery- 300 do produkcji w Fabryce Era.

Następnie część pracowników oddelegowanych z IMM przeszła do Ośrodka Badawczo Rozwojowego Systemów Minikomputerów przy Fabryce Era. Krzysztof Wasiek został w OBR Zastępcą Głównego Konstruktora Systemów Sterowania Numerycznego.

Głównym Konstruktorem był nieżyjący już Nasz Drogi Szef mgr inż. Andrzej Janczewski.

Mera-300 została przez Włodzimierza Marcińskiego na Seminarium przedstawiona jako pierwszy komputer, ktory trafił do polskich zakładów przemysłowych, stwarzając możliwość komputerowego prowadzenia wielu prac biurowych co było przełomem w Polsce.

Krzysztof Wasiek wspomniał o wdrażanym przez jego zespół do produkcji w Erze systemie do sterowania obrabiarkami Mera CNC/Nucon 400. Był to system szwedzkiej firmy ASEA wdrażany na podstawie licencji. Wyprodukowano około 500 systemów Nucon 400. Do dzisiaj jeszcze około 20 Nuconów pracuje w Polsce. Pod kierunkiem mgr inż. Lecha Świąca w Erze powstał system Nuxon 500, przeznaczony do sterowania obrabiarkami.

Krzysztof Wasiek mówił o prowadzonych w jego zespole pracach nad pierwszym zastosowaniem minikomputera Mera-300 do sterowania procesami technologicznymi. System Mera-300 wzbogacony o zegar czasu rzeczywistego i moduły wejść i wyjść cyfrowych nosił nazwę Mera-360. Mera-360 przez wiele lat niezawodnie sterowała Walcownią Ciągłą Kęsów w Nowej Hucie.

Krzysztof Wasiek i dyr. Jerzy Sławiński mówili o wielkim znaczeniu dla Fabryki Era produkowanego Systemu SM3 i SM4. Były to klony produkowanego przez amerykańską firmę DEC minikomputra PDP-11 o atrakcyjnym oprogramowaniu m. in. do sterowania procesami przemysłowymi. Systemy SM produkowane w Erze eksportowane były do ZSRR. Dyr. J. Sławiński mówił o trudnosciach jakie prawo ZSRR stwarzało dla importu komputerów z Polski do ZSRR. Dzięki doskonałej opinii o komputerach z Ery wyrażanej przez środowisko ośrodków obliczeniowych uniwersytetów z ZSRR oraz dzięki zastosowaniu SM do prac nad systemem CAMAC używanym w ośrodkach nuklearnych Fabryka Era wiele lat rozwijała się dzięki dużemu eksportowi.

Powstało ponad 2000 komputerów SM. Sprzedaż wyrobów komputerowych Fabryki Era dorównywała w najlepszych latach wielkości sprzedaży polskiego przemysłu stoczniowego. Duże było znaczenie Fabryki Era, która w całości na swoim terenie produkowała skomplikowane wyroby dzięki dobremu wyposażeniu zakładu w obrabiarki, linie do produkcji płytek drukowanych, linie lutownicze do płytek drukowanych, testery produkcyjne do płytek.

Krzysztof Wasiek mówił o opracowanym w IMM, produkowanym w Erze polskim mikrokomputerze klasy PC XT o nazwie Mazovia.

W kontekście omawiania prac nad Mazovią kolejny raz pojawiło się nazwisko mgr inż. Janusza Popko głównego konstruktora systemów Mera-300, SM, Mazovia, Nuxon 500 (jednostka centralna). K.Wasiek wyraził zdanie wielu konstruktorów Ery podkreślając wielki geniusz konstrukcyjny Janusza Popko, zupełnie nieznanego poza wąskim gronem fachowców. Znakomite wykłady nieprzeładowane teorią Janusza Popko o mikrokomputerach na WEiTI trwały tylko jeden rok akademicki.

Wobec masowej skali produkcji komputerów PC na Tajwanie produkcja Mazovii w Fabryce Era stała się nieopłacalna.

Krzysztof Wasiek wspomniał o prowadzonych w 1981 r przez kierowany przez niego społeczny Komitet Informatyki wyborach nowego dyrektora Fabryki Era. Zwycięzcą w wyborach całej zalogi został inż. Jacek Karpiński. Nie było zgody Ministerstwa Przemysłu Maszynowego na objęcie stanowiska dyrektora Ery przez inż. Jacka Karpińskiego.

Elżbieta Jezierska-Ziemkiewicz i Andrzej Ziemkiewicz mówili o pracach nad K-202 i systemem Mera-400. Wracała pamięć dawnych pionierskich prac, gdzie nie było niezbędnego doświadczenia, zespół był niezwykle zaangażowany w pracy, nie przerażał bliski termin Targów Poznańskich na których inż. Jacek Karpiński miał zaprezentować działający minikomputer.

Elżbieta Jezierska - Ziemkiewicz z żalem mówiła o stanie wojennym, który na zawsze przerwał w IMM powierzone jej prace nad założeniami nowego minikomputera. Znane dla wielu słuchaczy były dramatyczne losy internowanej w stanie wojennym naszej koleżanki Elżbiety, mimo że o tym nie wspomniała.

Włodzimierz Marciński mówił o niewystarczających opracowaniach mówiących o wielkich pracach wykonanych przez programistów Fabryki Era i Instytutu Maszyn Matematycznych. Sukces lub klęska komputera na rynku zależy od tego czy użytkownik będzie zadowolony z nowego wyrobu. Mówiono o niedostatecznym oprogramowaniu Mery-300 i Mery-400. Wielu użytkowników z ośrodków akademickich samodzielnie przerabiało systemy operacyjne minikomputerów, znacznie zwiększajac szybkość działania programów. Włodzimierz Marciński mówił o zastosowaniach Mery-300 na ważnych imprezach sportowych rangi mistrzostw Europy. Mera-300 przetwarzała tabele wyników, robiła zestawienia dla dziennikarzy sportowych. Możliwe stało się niedostępne dawniej publikowanie artykułów w prasie sportowej natychmiast po zawodach z wieloma szczegółami i odniesieniami do tabel z wielu innych zawodów. Mera-300 obsługiwała tablice świetlne na stadionach na wielu imprezach wysokiej rangi.


Jerzy Majewski w swoim referacie mówił o oprogramowaniu narzędziowym dla Mery-400 powstałym między innymi w jego pracowni. Podkreślił dobrą współpracę z Andrzejem Wiśniewskim - dyrektorem do spraw oprogramowania w OBR Systemów Minikomputerowych przy Fabryce Era. Jerzy Majewski mówił o swych pracach nad opracowaniem systemu operacyjnego obsługującego pamięć na dyskach twardych i o tworzeniu oprogramowania baz danych.

Autor referatu powiedział, że konieczność zamiany jako narzędzia pracy Mery-400 na PC XT wykazała mu niedoskonałość wielu funkcji PC XT, takich jak brak trybu pracy wielu użytkowników na jednym komputerze jednocześnie. Niedoskonałe były programy obsługi baz danych na PC XT. Wolna była praca PC XT w porównaniu z Merą - 400.

Łącznikiem historii informatyki ze współczesną informatyką jest Jakub Filipowicz informatyk z Wrocławia z młodszego pokolenia w porównaniu z twórcami Mery-400. Sentymentalne wspomnienia z odwiedzin w pracy jego Mamy operatorki Mery-400 w Hucie Szkła Okiennego w Szczakowej zaowocowały ambitnymi pracami nad emulatorem Mery-400 na współczesnym komputerze klasy PC. Oryginalne programy pisane na Merę-400 będzie można niedługo wykonać na współczesnym komputerze. Jakub Filipowicz bardzo zaawansował swe prace nad emulatorem co spotkało się z wielkim uznaniem dyrekcji Muzeum Techniki i zgromadzonych twórców Mery-400 będących w stanie ocenić trudność tej jego pracy.


Tak się porobiło, że to co było naszym źródłem utrzymania, miejsce doskonalenia zawodowego, miejsce wielu nawiązanych przyjaźni i małżeństw czyli Fabryka Mierników i Komputerów Era nie istnieje.

Rozumiem kilka osób, które zapraszałem na Seminarium i odmówili mi przyjścia mówiąc, że wolą ten zakład wspominać jako tętniące pomysłami miejsce naszej pracy i przyjaźni, a nie jako miejsce dawnej historii minikomputerów.Jerzy Słomczyński


źródło http://www.elka.pw.edu.pl/pol/Absolwenci/Felieton

MERA400.jpg
Mera - 400
Pobierz Plik ściągnięto 310 raz(y) 63,81 KB

_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-04-09, 10:14, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-04-09, 10:08   

Jerzy Słomczyński ( na Forum Ochoty :-> – Jerzy_S) doskonale zrelacjonował przebieg seminarium i w szczególności osiągnięcia polskich inżynierów i naukowców związanych z warszawską ERĄ oraz IMM w dziedzinie projektowania minikomputerów. Jednak Jerzy Słomczyński, o czym nie napisał, był uczestnikiem tego seminarium jako wieloletni pracownik tych instytucji posiadający własny wielki wkład w pracach nad minikomputerami. Do chwili obecnej zresztą prowadzi serwis Nucona 400 (do obrabiarek), który to system samodzielnie i gruntownie przeprojektował na nowoczesne elementy.

Może Jurku, jeszcze dodasz coś od siebie i o sobie co do pracy w IMM i w Zakładach ERA nad minikomputerami ? :->

O minikomputerach piszemy w Forum Ochoty, m.in. pod linkiem : :arrow: http://www.forum-ochoty.o...znych-vt147.htm
_________________
BABA JAGA
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-04-09, 15:34   

Pracowałem w latach 1976 - 1991 w Fabryce Mierników i Komputerów Era na stanowisku specjalisty konstruktora.
Zajmowałem się najpierw Merą-300. W Nowej Hucie instalowałem ten minikomputer na Walcowni. Potem od 1976 r zajmowałem się Systemem Mera CNC/Nucon 400 do sterowania obrabiarkami. To była licencja firmy ASEA ze Szwecji. Był to pierwszy produkowany w Polsce na skalę przemysłową komputer z mikroprocesorem Intel 8080.
Projektowałem też w Erze moduły elektroniczne do Nuxona 500, polskiego systemu do sterowania obrabiarkami.
Po likwidacji działu sterowania obrabiarkami w Erze we własnej firmie jednoosobowej prowadziłem serwis Nucona 400. System ten samodzielnie przeprojektowałem stosując nowoczesne elementy zwiększając jego niezawodność. Obecnie pracuje jeszcze okolo 20 systemów Nucon 400.
_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2013-04-09, 15:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione