Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-05-27, 21:50
X Zlot Jerzyków w Szkole im. Jerzego Bińczyckiego w Krakowie
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2013-04-25, 07:55   X Zlot Jerzyków w Szkole im. Jerzego Bińczyckiego w Krakowie

23 kwietnia br w Szkole Podstawowej nr 68 im. Jerzego Bińczyckiego w Krakowie odbył się dziesiąty już Zlot Jurków i Jerzyków.

Jerzy Bińczycki znany aktor był uczniem tej szkoły. Mieszkał w pobliżu i na Zlocie pojawiają się jego koledzy szkolni. Honorowym gościem jest Pani Elżbieta Bińczycka żona patrona szkoły.

W tym roku gospodarzem uroczystości był aktor Jerzy Fedorowicz. Jego ojciec, także Jerzy Fedorowicz, był gospodarzem pierwszego zlotu.

Dzieci i młodzież szkolna przygotowali przedstawienie pt "Portrety Imion", w którym podawane były cechy osób noszących imiona Jerzy, Beata, Małgorzata, Jan, Anna, Teodozja. Przedstawienia szkolne odbywają się co rok. Są bardzo starannie przygotowywane, zawierają piosenki i elementy taneczne. Obecność kolegów Jerzego Bińczyckiego z Teatru Starego i innych teatrów mobilizuje młodych wykonawców do dobrego wykonania ról. Wykonawcy mogą liczyć na fachową ocenę swych wystąpień w szkolnym przedstawieniu i na życzliwe uwagi pomocne w dalszej pracy szkolnego zespołu.
Szkolne przedstawienie "Portrety imion" było bardzo ciekawe i wykonane z dużym talentem i zaangażowaniem.

Jak co rok każdy z Jurków przybyłych na uroczystość zaproszony był na scenę i miał powiedzieć coś o sobie. W tym roku wypowiedź miała dotyczyć jakiegoś wydarzenia związanego z teatrem. Jurkowie mówili o swych występach w szkolnym teatrze przed laty albo omawiali swoje ulubione przedstawienia.

Nawiązałem do piosenki "Małgośka" wykonanej pięknie przez uczennicę szkoły w czasie przedstawienia "Portrety Imion". Przybliżyłem Saską Kępę, której nazwa była wymieniona w piosence. Powiedziałem, że w Liceum Ogólnokształcącym im. Agnieszki Osieckiej na Saskiej Kępie młodzież też organizuje co rok przedstawienia teatralne ku czci swej patronki. Powiedziałem, że tak jak Agnieszka Osiecka jestem mieszkańcem Saskiej Kępy i że z wielką przyjemnością wysłuchałem "Małgośki".
Następnie spotkanie Jurków i Jerzyków kontynuowane było w sali jadalnej przy bardzo eleganckim posiłku i rozmowach w gronie już mi dobrze znanym i przyjaznym od kilku lat moich tam pobytów. Księga pamiątkowa wzbogaciła się o dalsze wpisy i stanowi dokumentację dziesięciu już spotkań. Bardzo sympatycznie jest na tych spotkaniach, widać duże przywiązanie uczniów do postaci Patrona Jerzego Bińczyckiego. Wiele osób pomaga Dyrekcji Szkoły w organizacji szkolnych uroczystości i swoimi darami ułatwia prowadzenie działalności szkoły.

tulipany-mini.jpg
Plik ściągnięto 44 raz(y) 479,26 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-04-26, 10:12, w całości zmieniany 3 razy  

Misia 

Wysłany: 2013-04-25, 14:44   

To musialo byc fajne. Chcialabym wziac udzial w takiej imprezie dotyczacej mojego imienia.

Baba Jaga 

Wysłany: 2013-04-26, 10:43   

Jurku, te coroczne zloty to bardzo miła i cenna tradycja. Wartością dodaną tej uroczystości a jednocześnie radosnego spotkania na terenie szkoły stała się Twoja coroczna obecność, jako przedstawiciela warszawskich Jurków. Opowieść o Agnieszce Osieckiej związanej z Twoją Saską Kępą poszerzyła zakres artystyczno-integracyjnej części przedstawienia.

Od razu narzuca mi się myśl, że szkoły chyba ciągle za mało wykorzystują magię nazwisk i dokonań swoich dawnych wielkich uczniów poprzez organizowanie właśnie takich otwartych spotkań. Uczniowie i ci przygotowujący się do takiej corocznej imprezy oraz ci obserwujący i uczestniczący w niej identyfikują się z wartościami, które symbolizuje postać znanej i nierzadko już wręcz historycznej postaci, czerpią z jej doświadczeń, nabierają ufności we własne siły, wzmacnia się ich więź ze szkołą.

Niestety, szkoły w walce o najlepsze wyniki w rankingach ocen (bo jedynie oceny uzyskiwane w szkołach są teraz premiowane, niestety), w walce finansowej i nierzadko polityczno-ideologicznej, w lęku o pracę w edukacji oraz w ogólnym wyścigu szczurów, zapomniały (być może bez swojej winy :?: ) o najważniejszym - o szeroko rozumianej oświacie oraz wychowaniu społeczno-kulturalnym dzieci i młodzieży.

Ja mam dzieci od lat uczące się w różnych szkołach na Ochocie, dla porównania jednak otrzymaliśmy szansę spróbować edukacji i w prawdziwie dobrej warszawskiej szkole prywatnej ( i nie chodzi mi tu wcale o rankingi ocen - one szczęśliwym w szkole dzieciom przychodzą z łatwością ! :!: ) i w cudownej publicznej szkole w Krakowie, na Woli Justowskiej. Jednak dyrektor tej szkoły (teraz jest już nowa Pani Dyrektor - życzę jej wiele sukcesów :-) ) nadawał jej wspaniały sznyt, zgodny z najlepszymi polskimi tradycjami i zasadami porządnego wychowania, a wszystko z uśmiechem i miłością do dzieci. Kwitła w szkole wzajemna pomoc i nikt nie musiał jej nazywać akcjami charytatywnymi czy społecznymi. I taka była ta wspaniała szkoła położona w zaczarowanej Woli Justowskiej z położonym vis'a vis starym Domem Zakonnic, przy dawnym majątku Lubomirskich z malutką stadniną koni, z cudowną Willą Decjusza nieopodal i ZOO na szczycie góry. To głównie dzięki tej szkole mojego syna Kraków pozostanie bardzo bliski naszym sercom. I zawsze powtarzam - bo to szkoła w życiu człowieka jest najważniejsza.

Piękna Stara szkoła nr72 na Woli Justowskiej, ul. Modrzewiowa 23.jpg
Plik ściągnięto 45 raz(y) 637,87 KB

Dom zakonny żeński na Modrzewiowej 20 w Krakowie.jpg
Plik ściągnięto 43 raz(y) 473,54 KB

Sielska stadnina koni na Kasztanowej koło Willi Decjusza.jpg
Plik ściągnięto 52 raz(y) 526,98 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-04-26, 12:11, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu