Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dlaczego musimy oszczędzać akurat na szkołach ?
Autor Wiadomość
MaMa 

Dołączyła: 21 Lut 2011
Posty: 81
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2013-05-18, 10:58   Dlaczego musimy oszczędzać akurat na szkołach ?

Ludzie ciągle zadają sobie pytanie - Dlaczego musimy oszczędzać akurat na szkołach ?

Na Ochocie podobno świetlice mają być tylko do 17.00-ej, stołówki w szkołach podstawowych cudem się uratowały, ale w powietrzu wisi ciągle to zagrożenie - wszyscy czujemy i wiemy, że nasz dzielnicowy samorząd (jak i pozostałe warszawskie) gorączkowo myśli, jak tu coś obciąć. Nie mają pomysłu jednak ani jak oszczędzić, ani jak racjonalniej pogospodarować - najłatwiej niestety jest zabrać słabym (dzieciom) i zapracowanym (ich rodzicom). Myślę, że to wróży same sukcesy dla takiej władzy samorządowej na przyszłość, ale to nie jest najważniejsze - szkoda nas, jako społeczeństwa. Bez dobrych szkół i mądrego, nowoczesnego zarządzania w dziedzinie edukacji i oświaty daleko nie zajedziemy. A rodzice - cóż, ciężko harują, próbując związać koniec z końcem, i starają się jakoś nie zaprzepaścić przyszłości swoich dzieci.

W przyszłym tygodniu planowe jest zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Inicjatorem i organizatorem jest Warszawska Wspólnota Samorządowa (to zawiązany trzy lata temu sojusz lokalnych i pozapartyjnych komitetów wyborczych, który ma swoich przedstawicieli w radach 13 dzielnic oraz w Radzie Warszawy).
Powodem jest brak reakcji samorządowych władz Warszawy na pytania, propozycje, wątpliwości warszawiaków. Nikt z władz nie wyjaśnia nigdy skutków decyzji władz, planów, perspektyw w najważniejszych życiowych sprawach mieszkańców - ludzie zatem czują się ignorowani. Dlaczego nie istnieje komunikacja, otwarte prezentowanie i wyjaśnianie planowanych albo podjętych uchwał, decyzji. Najważniejsze sprawy powinny być mieszkańcom przekazywane poprzez media i w formie spotkań z przedstawicielami mieszkańców, organizacjami społecznymi.

Problemem dla ludzi są :
podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej wykonane i planowane!, likwidowanie linii autobusowych (jak można zmniejszać, ograniczać transport publiczny !? w tak zakorkowanym i nieprzyjaznym mieście jak Warszawa ?!) wysokie opłaty śmieciowe przy fatalnie nieprofesjonalnym wprowadzaniu zmian w zakresie śmieci komunalnych, a najważniejsze - prywatyzacje kuchni i stołówek szkolnych oraz redukcja etatów w placówkach oświatowych.
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-05-24, 18:25   

Mama, poniekąd w odpowiedzi na nurtujące Cię wątpliwości masz odpowiedź "urzędową". Władze oświatowe Warszawy chcą skonsultować projekt programu dla edukacji w Warszawie do 2020 roku.

Poniżej zaproszenie na konsultacje / źródło:
http://edukacja.warszawa.pl/index.php?wiad=5794

Konsultacje społeczne „Programu rozwoju edukacji w Warszawie w latach 2013-2020”

Zapraszamy do udziału w debatach na temat rozwoju warszawskiej edukacji w ramach konsultacji społecznych „Programu rozwoju edukacji w Warszawie w latach 2013-2020”.
Miasto przygotowuje projekt „Programu rozwoju edukacji w Warszawie w latach 2013-2020”, który będzie kierunkowym dokumentem opisującym cele i sposoby realizacji rozwoju warszawskiej edukacji do roku 2020.
Projekt Programu jest spójny ze strategicznymi dokumentami europejskimi, krajowymi, regionalnymi i warszawskimi. Jest on równocześnie kontynuacją „Polityki edukacyjnej m.st. Warszawy w latach 2008-2012”. Program zawiera opis zasobów warszawskiej edukacji, diagnozę jej stanu, cele, strategiczne priorytety i kierunki działań, opis pożądanego modelu warszawskiej edukacji, sposobu zarządzania programem, bibliotekę dokumentów bazowych, wyszczególnienie projektów realizacyjnych.
W ostatnich miesiącach był on dyskutowany w różnych środowiskach związanych
z edukacją, takich jak:
• uczniowie i ich rodzice;
• nauczyciele;
• organizacje pozarządowe działające w obszarze edukacji;
• instytucje nauki, kultury, sportu i inne działające na rzecz edukacji.
Obecnie projekt dokumentu poddajemy szerokim konsultacjom społecznym.
Projekt Programu i formularz do zgłaszania uwag do pobrania poniżej.
Celem prowadzonych konsultacji społecznych jest w głównej mierze zebranie uwag i opinii na temat Programu, a w wyniku tego wypracowanie dokumentu możliwie jak najbardziej odpowiadającego oczekiwaniu społecznemu.
Osoby zainteresowane włączeniem się w tworzenie Programu i przedstawieniem pomysłów na edukację zapraszamy do udziału w czterech tematycznych debatach:
• „Nauczyciel”
• „Uczeń”
• „Szkoła”
• „Edukacja poza szkołą”

Zapraszamy do wspólnej rozmowy na temat rozwoju warszawskiej edukacji
w najbliższych latach. Wnioski ze wszystkich debat będziemy brać pod uwagę
w dalszej pracy nad Programem.

Debata pierwsza – „Nauczyciel”
Najbliższa dyskusja odbędzie się 28 maja 2013 r. o godz. 17.30 w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2, Al. Jana Pawła II 69, Warszawa.

:!: Do 13 czerwca 2013 r. można wypowiedzieć się na temat projektu dokumentu:
- poprzez formularz umieszczony na stronie www.konsultacje.um.warszawa.pl przesyłając go na adres konsultacje@um.warszawa.pl,
- poprzez formularz znajdujący się w Warsztacie, pl. Konstytucji 4 (wrzucając go do znajdującej się tam skrzynki konsultacyjnej),
- w trakcie 4 debat konsultacyjnych.


Pozostałe debaty planowane są:
Obszar „Uczeń” - 4 czerwca (wtorek), godz. 17.30
Obszar „Szkoła” - 6 czerwca (czwartek), godz. 17.30
Obszar „Edukacja poza szkołą” - 12 czerwca (środa), godz. 17.30
Miejsce wszystkich debat: Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2, Al. Jana Pawła II 69.
Zachęcamy do udziału w konsultacjach.

:!: Załączniki na stronie :arrow: http://edukacja.warszawa.pl/index.php?wiad=5794
1. Program rozwoju edukacji w Warszawie w latach 2013-2020
2. Streszczenie Programu rozwoju edukacji


Warszawskie konsultacje nt. edukacji, maj i czerwiec'13.jpg
Plik ściągnięto 30 raz(y) 123,94 KB

_________________
BABA JAGA
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-05-25, 12:04, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Paweł 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: Szczęśliwice Ochota
Wysłany: 2013-05-24, 22:00   

Szkoda, że konsultacjom towarzyszy atmosfera generalnego oszczędzania na oświacie w Warszawie, ponieważ psuje to generalnie nastrój i wpływa na obniżenie poczucia zaufania do sensu konsultacji w tej dziedzinie. Rozumiemy jednak, że nie chodzi tutaj o takie "prozaiczne sprawy", jak zadbanie o wartościowe wyżywienie dzieci czy pozaedukacyjna rola szkół - czyli ich opiekuńczo-wychowawczo-rozwojowe obowiązki, na które brakuje pieniędzy samorządom, ale o inne, bardziej wyrafinowane i szczegółowe sprawy związane z edukacją. Możliwe, że będą tacy, którzy znajdą ten projekt, jako sprawę kluczową w sprawie poprawy stanu edukacji, i oby ! Mnie się wydaje, że bez zmiany wizji edukacji, bez zdefiniowania podwalin nowoczesnej edukacji i bez zmiany podejścia do ucznia, jako podmiotu edukacji - ten projekt będzie jedynie bawieniem się w szczegóły i markowaniem, że coś się dzieje, że coś się robi.
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-06-12, 10:28   

Chcę sprostować, to co napisałaś Mama - świetlice na Ochocie mają mieć - zgodnie z zaplanowanymi oszczędnościami w edukacji i oświacie w Warszawie przez Urząd m.st. Warszawy- skrócony czas pracy o 1 godzinę, czyli mają pracować 10 godzin. Dyrektor/ka szkoły może podjąć decyzję, czy te 10 godzin będą od godz. 7.00-17.00, czy np. od 7.30-17.30, co wydaje się właściwszą decyzją z powodu godzin pracy rodziców. Ponad to, z tego co mi wiadomo, dyrektor/ka może jakoś w ramach swojej autonomii (niezbyt wielkiej, bo ograniczone od strony praktycznej oczywiście, czyli dostępnymi finansami) zabezpieczyć dzieci czekające na rodziców w szkole poprzez zorganizowanie odpowiedniego dyżuru nauczyciela, etc.
Dla informacji wszystkich - 22 maja została podjęta uchwała Rady Dzielnicy Ochota, czyli organu stanowiącego i kontrolnego dla Zarządu Dzielnicy Ochota (władzy wykonawczej, "'rządu'' Dzielnicy ) zobowiązująca Zarząd do nie kierowania się w ramach naszej dzielnicy decyzjami/zarządzeniami władz Warszawy w zakresie zmian i oszczędności w edukacji warszawskiej. Nie mam pewności, czy taka uchwała może w sposób wiążący upoważnić władze Dzielnicy do prowadzenia odmiennych działań w edukacji i oświacie niż wynikają z odpowiednich decyzji i przepisów wprowadzonych przez Urząd m.st. Warszawę. Jednak z drugiej strony zastanawiające jest również to, że uchwała Rady Warszawy z marca 2013 roku o oszczędnościach i różnych przesunięciach wydatków, etc. w edukacji i oświacie warszawskiej wchodzi w życie dopiero 1 września 2013 a już stała się prawem obowiązującym dla organów wykonawczych m.st. W-wy i Dzielnic. Jest też już wprowadzana w życie przez decyzje niektórych dyrektorów w szkołach podstawowych na Ochocie, poprzez odpowiednie zarządzenia i dokumenty przekazywane rodzicom d zapoznania i podpisywania się. Generalnie cała ta sprawa budzi emocje oraz podejrzliwość wśród rodziców - ponieważ informacja w tym zakresie nie jest, jak zwykle, w żaden przejrzysty sposób przekazywana rodzicom. Rodzice, którzy mogą polegać tylko na sobie, czerpią wyrywkowe informacje, które nie wydają się spójne oraz budzą nieufność, że są wprowadzane poprawnie od strony prawnej, a co najgorsze zgodnie z interesem dzieci i rodziców. Cierpią na tym wszystkim również szkoły i nauczyciele, ponieważ ewentualna niechęć i nieufność bardziej zagubionych rodziców czasem skupia się właśnie na nich.

Fragment uchwały podjętej na sesji w dniu 22 maja:
„Rada Dzielnicy Ochota Miasta Stołecznego Warszawy zobowiązuje Zarząd Dzielnicy Ochota do organizacji roku szkolnego 2013/2014 w ochockich placówkach oświatowych na zasadach z roku poprzedniego, bez brania pod uwagę wytycznych zawartych w dokumencie „Zasady organizacji pracy przedszkoli i szkół prowadzonych przez m.st. Warszawę w roku szkolnym 2013/2014” przygotowanym przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.
Rada Dzielnicy Ochota uważa, że zaproponowane przez miejskie Biuro Edukacji zasady organizacji pracy przedszkoli i szkół w roku szkolnym 2013/2014 zdecydowanie pogorszą warunki edukacji i jakość opieki w placówkach oświatowych....."
Możecie znaleźć tą uchwałę na stronie BIP dla Urzędu Dzielnicy Ochota, podobnie jak uchwałę Rady m.st Warszawy na BIP Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
_________________
BABA JAGA
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-06-12, 22:37   

Miałem dziś okazję powiedzieć przedstawicielom egzotycznej koalicji PiS - Palikot zbierającym podpisy za odwolaniem Hanny Gronkiewicz Waltz, że nie popieram tej akcji i odmówilem podpisu.
_________________
Jerzy_S
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-06-13, 08:36   

Ja też raczej mam wrażenie, że takie odwoływanie prezydent Warszawy w tym momencie oraz przez takie niejasne i nietrwałe siły społeczne ( tak jak piszesz Jurku - skąd wiemy, które partie i w jakim stylu i z jakim efektem końcowym zagospodarują ten społeczny ferment ?)może spowodować więcej szkód niż przyniesie korzyści. Pani Gronkiewicz ma na swoim koncie błędy ( moim zdaniem najważniejszym jest nieprzeprowadzenie tzw. ustawy janosikowej, ustawy w sprawie dekretu Bieruta oraz kiepskie przygotowanie przepisów śmieciowych), ma też sporo dużych osiągnięć (np. oczyszczalnia ścieków za wywalczone z Unii pieniądze), ale głównym problemem są wpadki wizerunkowe. A to oznacza raczej brak odpowiedniego wsparcia ze strony politycznych kolegów pani prezydent, jej zaplecza w stolicy i w ogóle słabej jakości merytorycznej i motywacyjnej działaczy samorządowych, radnych i zwolenników. Ludzie w Warszawie w większości jednak nie mają ochoty na rewolucję, chcą żyć normalnie, otrzymać jasne instrukcje od urzędników w sprawie spraw codziennych i życiowych, mieć troszkę więcej "wysłuchania" u urzędników (ale do tego, żeby dyskutować i przekazywać swoje postulaty - trzeba mieć do tego organizacje społeczne, podstawową wiedzę obywatelską oraz mądrych i kompetentnych radnych).
_________________
BABA JAGA
 
 
filip988 

Dołączył: 12 Gru 2017
Posty: 2
Skąd: wawa
Wysłany: 2017-12-12, 10:42   

bo taki to kraj

________________
wózki elektryczne inwalidzkie
 
 
ddaw 

Dołączył: 20 Cze 2019
Posty: 9
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-06-20, 09:49   

Nie wiem czy cokolwiek się zmieni.Nauczyciele w tym roku chcieli coś wywalczyć ale niczego nie uzyskali. Po prostu mieszkamy w biednym kraju, obecnie bardzo wiele pieniędzy wydawane jest na różnego rodzaju zapomogi i nie ma pieniędzy na to aby przeznaczyć je na służbę zdrowia czy na to aby poprawić edukację....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione