Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Kołłątaj i Staszic to patroni dwóch ochockich liceów.
Autor Wiadomość
Arcyhistoria 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 04 Kwi 2011
Posty: 47
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2013-05-02, 00:35   Kołłątaj i Staszic to patroni dwóch ochockich liceów.

Warszawa po 3 MAJA 1791 ROKU

Ostatnie lata wolnej Warszawy są burzliwe, urozmaicone, zmienne. Nastroje ludności wahają się pomiędzy entuzjazmem i odrętwiałą obojętnością na to, co się dzieje. 18 kwietnia 1791 roku sejm uchwala prawo dopuszczające mieszczan do wszystkich prerogatyw szlachty, 3 maja uchwalono Konstytucję. Nastrój miasta jest podniosły. 8 maja, w dzień imienin królewskich, na św. Stanisława, Warszawa święci uroczyście triumf sprawy miejskiej.
Jan Duklan Ochocki (1766-1848), polski pisarz, autor Pamiętników (tom 1-3, 1857), zawierających opisy życia i obyczajów szlachty polskiej na przełomie XVIII i XIX w. tak opisał dzień 8 maja w Warszawie :
„Grzmot dział ogłosił dzień uroczysty. Pokoje na zamku otwarte dawały przystęp wszystkim stanom bez różnicy. Król w sali tronowej od godziny jedenastej do drugiej przyjmował. Napływ i odpływ był ogromny, toż samo u pana Małachowskiego …
Zaczęło się zmierzchnąć, zapalono ognie triumfalne po całym mieście. Brama pod Zygmuntem na cześć króla, budowa wyniosła i wielka, według wszelkich prawideł architektury dźwignięta, wspaniały przedstawiała widok. Na szczycie jej kolosalnej wielkości geniusz trzymał ogromną cyfrę królewską, drobnymi lampeczkami różnokolorowymi tak ustrojona, że się zdawało, jakby brylantami i drogimi kamieniami wysadzaną była. Po czterech rogach stały geniusze, Mądrość, Sprawiedliwość, Cnotę i Męstwo wystawiające, przyozdobione stosownymi godłami, a na ostatnim piętrze, godłami otoczonym, był napis: Król z narodem, naród z królem! Oprócz tego wszystkie główne ulice, domy, bramy były wspaniale iluminowane, i widok ten godzien był oglądania, tak zachwycał wspaniałością. Przed pałacem marszałka Małachowskiego, co do rozmiarów mniejsza od królewskiej, ale w stylu jej nieustępująca i może ozdobniejsza jeszcze, stała także brama triumfalna; u góry jej dwa posągi kolosalne, Polska trzymająca wieńce i księgę nowych praw, i Minerwa z portretem Małachowskiego. Dalej pod wieńcem herby wszystkich województw, a między nimi księga praw nadanych mieszczanom, otoczona herbami miast, godła handlu i kupiectwa z księgą i napisem: Wolność handlu, poniżej godła rolnictwa wkoło pergaminu rozwiniętego, na którym Prawo dla włościan, obok drugi takiż zwitek z napisem: Porównanie stanów. Wszystko to oświetlone było krociami ogniów i wydawało się prześliczne …
Kilkadziesiąt tysięcy zaległo miasto ożywione. Co krok spotykaliśmy transparenta, a na nich cyfry króla, herby Małachowskiego, napisy król z narodem, wiersze i emblemata.”


Dzień w dzień potem ciągną się wystawne przyjęcia, obiady, deklamacje, manifestacje – radość jest powszechna. Następuje nowa organizacja władz miejskich, nowe wybory; Warszawa jest już jednym wielkim miastem, bo wszystkie jurydyki zostały wcielone.
Radość ta nie jest długa. Przeciwnicy reformy zawiązują konfederację w Targowicy, do której następnie sam król zgłasza akces, mając nadzieję, że uda mu się negocjować i uratować choć cześć reform. Wojska rosyjskie wkraczają do miasta, a w sierpniu 1792 roku władze miejskie Warszawy zostają zmuszone do wyrzeczenia się wszelkich zdobyczy ostatnich dwóch lat reform, złożenia przysięgi na wierność „skonfederowanej Rzeczypospolitej w Targowicy”, tudzież oświadczenia, że „stosunku z dziełem 3 maja żadnego mieć nie będą, i owszem, tegoż dzieła i wszystkich czynności z niego wypadłych na zawsze zrzekają się i na utrzymanie go żadnych sposobów używać nie będą”.

W oparciu o fragmenty z książki „WARSZAWA” Jan St. Bystroń.

IMG_5368.JPG
Ilustracja z gazety "Lud polski" z 1 maja 1913 roku.
Plik ściągnięto 45 raz(y) 1,54 MB

IMG_5367.JPG
Ilustracja z gazety "Lud polski" z 1 maja 1913 roku.
Plik ściągnięto 33 raz(y) 1,87 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-05-19, 23:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Arcyhistoria 

Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 04 Kwi 2011
Posty: 47
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-05-03, 15:16   H.Kołłątaj i S.Staszic chcieli nowoczesnej Polski obywateli.

Hugo Kołłątaj i Stanisław Staszic chcieli nowoczesnej, światłej Polski wolnych obywateli.

Kołłątaj i Staszic to patroni dwóch najlepszych ochockich liceów.

Z rocznicowego artykułu gazety polskiej (choć zaborowej) sprzed 100 lat :

„Okres 19-letni po I - ym rozbiorze był okresem odrodzenia Narodu. Budować zaczęto od fundamentów, od wychowania. Rozkwit oświaty był nadzwyczajny i wydał owoce świetne, dał tych właśnie ludzi, którzy byli twórcami Konstytucji 3-go Maja. Jednocześnie podniósł się przemysł, handel, rzemiosła, sztuki, nauka. Zajaśniali ludzie wielkiego serca i głębokiego umysłu. Mieszczanin, Stanisław Staszyc wydał wspaniałe dzieło „Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego” …
W nadzwyczajnej też zgodzie i z wielką powagą odbywały się wybory posłów na Sejm Wielki 1788 roku, który trwał aż 4 lata. Do Sejmu weszli przeważnie ludzie młodzi i zdolni, nowej szkoły, ożywieni nowemi zasadami i gorącem uczuciem patriotycznym…. Wszystko, co Polska miała najlepszego, znalazło się w Sejmie przy pracy, stanowiąc znakomitą większość. … Jako obrońcy ludu miejskiego i wiejskiego występowali ks. Staszic i ks. Hugo Kołłątaj, urabiając opinję sprawiedliwą. W Sejmie w ich myśl odzywał się Niemcewicz. … "Póki mieszczaństwo będzie upośledzone, póki włościaństwo będzie ciemne i pogrążone w nędzy, póty nie będzie można stworzyć potężnej siły narodowej… „
Hugo Kołłątaj : „ Uważaj, Narodzie, Konstytucję 3 Maja, jako ostatnią wolę upadającej Ojczyzny! Zachowaj uczucia braterstwa względem ludu miejskiego, sprawiedliwość najściślejszą względem chłopów! Tym sposobem najgodniej się zemścisz na swym losie i przygotujesz zmianę losów przyszłych pokoleń”.

Hugo Kołłątaj ponad 200 lat temu rozumiał już to, o czym napisali w swojej książce "Why Nations Fail" Daron Acemoglu ( MIT) i James Robinson ( Harvard ). Dlaczego niektórym krajom się nie udaje ? Ponieważ nie dopuściły do głosu szerokich warstw społecznych, wykluczyły je z wpływu na rządy i na rozwój gospodarczy.
Według tych autorów, niezbędnym czynnikiem trwałego rozwoju ekonomicznego są inkluzywne instytucje państwa, czyli takie, które dają obywatelom przekonanie, że są równi wobec prawa, mają na politykę rzeczywisty wpływ, a wypracowany przez nich dochód narodowy będzie służył im, a nie wyłącznie elitom władzy czy oligarchom. Gdy władza traktuje kraj jak własną kolonię, eksploatuje go we własnym interesie, to nie uratują go od upadku gospodarczego ani własność prywatna, ani wolny rynek, ani bogactwa naturalne (patrz: Rosja czy Chiny).
Podają jako przykład przejście Wielkiej Brytanii i Hiszpanii od czasów kolonialnych przez rewolucję przemysłową do nowoczesnej gospodarki. Podczas gdy hiszpańskie kolonie służyły jedynie bogaceniu się Korony, w Anglii rosła w siłę klasa kupiecka i jej wpływy polityczne. Rozwijał się dzięki temu zdrowy parlamentarny system polityczny, który umożliwił rozkwit gospodarczy. A co piszą o naszym rejonie geograficznym – na nasz słabszy i zaburzony rozwój aż do chwili obecnej wywarły wpływ całe wieki wykluczenia i nędzy mas chłopstwa, pańszczyzna, oraz zbyt powolny rozwój praw i pozycji ekonomicznej klasy mieszczan.
Szkoda, że w 1791 roku nie udało się nam, że być może zabrakło trochę szczęścia, które nawet w historii narodów ma znaczenie.

IMG_5386.JPG
Plik ściągnięto 198 raz(y) 1,58 MB

Ostatnio zmieniony przez Arcyhistoria 2013-05-03, 15:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione