Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-06-04, 11:23
Boże Ciało.
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-05-31, 22:05   Boże Ciało.

Boże Ciało.

Procesje Bożego Ciała. Na ulicach miast, na wiejskich drogach. Dla jednych piękne i uroczyste, modlitwa w drodze, radosne wysławianie Pana Boga; dla coraz większej grupy jednak to jedynie tradycja ludowa, „katolickie święto ludowe”, a czasem nawet symbol polskiej zaściankowości. A jednak procesje wychodzą, mają charakter godny, triumfalny, niesione są chorągwie, wizerunki Świętych, przystrajane są domy i przydrożne kapliczki. W centrum procesji niesiona i chroniona jest Monstrancja z Najświętszym Sakramentem, Jezusem Eucharystycznym ukrytym w Hostii.

Eucharystia(gr. eucharistia –dziękczynienie, gr. eucharis - łaska) znaczy „dziękczynienie” . Piękne słowo. Jezus Eucharystyczny wysławiany w Boże Ciało, to Jezus dziękujący za człowieka, za swoją misję zbawienia, za zmartwychwstanie. Ludzie uczestnicząc w Eucharystii uczestniczą w tym dziękczynieniu, dziękując za dar zbawienia. W czasie procesji przed kolejnymi czterema ołtarzami modlą się dziękując za swoje życie, za łaski i krzyż cierpienia, za to, że nie są samotni w swojej ludzkiej drodze.
„Gdy dziękujemy Bogu za wszystkie trudności, przykrości, jakie nam daje, wtedy wstępuje w nas dziwna moc, siła przetrwania.” ( ksiądz Jan Twardowski „Myśli na każdy dzień”).

Odrobina chleba przemieniona w Chrystusa.
Jezus Eucharystyczny to Jezus ukryty – ukryty w kruchym kawałeczku chleba. Takiego ukrytego Jezusa spotykamy. Niby go nie widzimy, a jednak dla wielu to najpiękniejsze spotkania w całym życiu.
Eucharystia:
„Mówimy, że spożywamy Ciało i Krew Jezusa. Co to znaczy ? Spożywamy Ciało i Krew przeobrażone przez Zmartwychwstanie, to samo, jakie widzieli Apostołowie, ale inne, takie, jakie możemy wchłaniać w nasze życie.” (ksiądz Jan Twardowski „Myśli na każdy dzień”)

„Sprawcie sobie […] skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej się nie dostaje ani mól nie niszczy. Bo gdzie jest skarb wasz, tam będzie i serce wasze.” (ewangelia wg Św. Łukasza 12,33-34)
Piękny i zastanawiający jest ten fragment Biblii. Wielokrotnie przywoływany.
Jaki to skarb ? Dla każdego może być inny. Na pewno takim Skarbem dla ludzi jest miłość. Miłość, którą trzeba chronić przed złodziejem i „molem” -zniszczeniem, psuciem się, rozkładem. Symbolem największej miłości dla człowieka wierzącego, czyli tym ewangelicznym skarbem jest Najświętszy Sakrament, Jezus Eucharystyczny, Hostia, dar Jezusa Chrystusa z samego siebie, dar największej miłości. Ucieleśniony Bóg, Bóg w postaci Chleba, Bóg dla nas ludzi.

Procesja Bożego Ciała uroczymi uliczkami warszawskich Włoch.jpg
Plik ściągnięto 44 raz(y) 2,82 MB

Powrót procesji wraz Monstrancją do kościoła parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w dzielnicy Włochy w Warszawie..jpg
Plik ściągnięto 40 raz(y) 2,83 MB

Kosz z płatkami kwiatów w czasie prcesji Bożego Ciała..jpg
Plik ściągnięto 34 raz(y) 2,52 MB

_________________
BABA JAGA
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione