Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-09-11, 08:45
gen. Władysław Sikorski - wspomnienie w 70. rocznicę śmierci
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2013-07-03, 19:59   gen. Władysław Sikorski - wspomnienie w 70. rocznicę śmierci

Gen. Władysław Sikorski - wspomnienie w 70. rocznicę śmierci

To była wielka tragedia. Kilka dni po aresztowaniu w Warszawie dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Grota Roweckiego, w Gibraltarze w katastrofie lotniczej zginął wódz naczelny Wojska Polskiego gen. Władysław Sikorski . Gen. Rowecki był aresztowany 30 czerwca 1943 r, gen. Sikorski zginął 4 lipca 1943 r.
Zanim w roku 1981 zdobyłem wydaną nielegalnie książkę o gen. Władysławie Sikorskim to miałem obraz jego sylwetki z opowiadań znajomych moich rodziców, którzy przeżyli.

Ludzie ci opowiadali o wielkiej gehennie jaką przeżyli na Syberii. Dopiero dzięki układowi Majski (ZSRR) - Sikorski mogli opuścić łagry i zaciągnąć się do Wojska Polskiego. Dramatyczne losy tych tułaczy, którzy widzieli śmierć swoich bliskich na pewno były łagodzone w opowiadaniach dla dziecka jakim wtedy byłem. Ale czuło się uwielbienie dla postaci gen. Sikorskiego, gen. Andersa , których wspominali z wielką wdzięcznością jak wybawców.
Opisy tułaczki przez Rosję, Persję na Monte Cassino do bitwy na śmierć i życie zapadły mi w pamięci. Potem jakby wielki wyrzut, że w Polsce byli szykanowani jako "Andersowcy", a nawet w następnym pokoleniu - dzieci "Andersowców" miały problemy , chociażby z dostaniem się na uczelnię.

W roku 1975 zdawałem w Polsce egzamin na oficera w doktrynie socjalistycznej. Wykład oficera politycznego w stopniu pułkownika z doktoratem sprowadzał się do frazy, że za Armią Andersa szło więcej cywili niż wojska. Wedlug tego oficera z wysoką emeryturą pobieraną obecnie - za wojskiem Andersa szły kurwy, bo one zawsze idą za wojskiem gdzie można zarobić.

Cóż książka, którą przeczytałem w 1981 r dostarczyła mi faktów, dat, szczegółów biograficznych o gen. Sikorskim Ale szacunek i podziw wyssałem z mlekiem matki i z opowiadań znajomych rodziców, ludzi szykanowanych jako "Andersowcy" nawet w następnym pokoleniu.

Od wielu lat w Warszawie w Bazylice Świętego Krzyża Msze Święte odprawiane 4 lipca za gen. Sikorskiego tworzyły więź między osobami wiernymi jego pamięci.

Jutro 4 lipca Msza Św. będzie odprawiona w Katedrze Wawelskiej z udziałem Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ciało gen. W. Sikorskiego zostało sprowadzone do Polski w 1993 r. i jako ciało równego królom spoczęło na Wawelu.

Jerzy Słomczyński

gen. W. Sikorski.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 218 raz(y) 11,13 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-07-03, 23:13, w całości zmieniany 2 razy  

bohun 

Wysłany: 2013-07-05, 00:19   

Znaczący polityk, mąż stanu mimo niektórych małych cech charakteru, jak mściwość i duże ego. Wiele decyzji bardzo słusznych, ale chyba nie dawał rady z Anglikami, jeśli chodzi o politykę. Wiele polskiej krwi się wylało, tyle polskiej waleczności - a co dostaliśmy ? Do tej pory nie umiemy jasno wytykać Zachodowi tego, jak nas zostawili, jak wiele wzięli, a jak mało dali i nie potrafili i nie potrafią do tej pory być uczciwi w stosunku do polskich zasług w czasie wojny. Trzeba też przyznać, że po Sikorskim nie było mu równego na polu dyplomacji, i nikt już nie miał jednak takiego autorytetu w polskich siłach wojskowych i wśród polskich polityków.
A katastrofa - chyba nie przestanie zaciekawiać, ponieważ dotyczyła osoby o wielkim znaczeniu i była trochę ... dziwna.

Odpowiedz do tematu