Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-09-01, 20:43
ORJENTuj się czyli Wielokulturowe lato na Ochocie.
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-07-27, 12:10   ORJENTuj się czyli Wielokulturowe lato na Ochocie.

OCHOTA MULTI-KULTI
ORJENTuj się czyli "wielokulturowe lato w mieście" na Ochocie!

Zapraszamy na cykl ORJENTuj się czyli "wielokulturowe lato w mieście" na Ochocie!

Przemierzmy razem szlak kebabowy, pograjmy w Tryktrak, odnajdźmy na rowerach ochockie miejsca, gdzie kiedyś mieszkali Żydzi, Niemcy, Włosi i Irlandczycy!

Stowarzyszenie Ochota na Wolny Czas w kooperacji z CSM "Sami Sobie" zapraszają wszystkich, którym nie były w tym sezonie pisane dalekie podróże, egzotyczne wycieczki, niebezpieczne wyprawy, czy leśne obozowiska na trzy spontaniczne aktywności z nutą międzynarodową (ale nie na nutę "Międzynarodówki"!).

Nasza Ochota od lat jest wielokulturowa i dlatego chcielibyśmy dowiedzieć się o niej więcej! I zrobimy to wspólnie!

3 soboty! Tarczyńska 11:

27 lipca COŚ WIĘCEJ NIŻ KEBAB, spacer i pokaz filmu (start 17:30)
17 sierpnia O!GRAJMY!, popołudnie planszówek z całego świata (start 12:00)
31 sierpnia MULTI-KULTI wycieczka rowerowa (start 14:00)

Wszystkie spotkania są bezpłatne i jeżeli masz jakiś pomysł, możesz aktywnie się włączyć!

27 lipca COŚ WIĘCEJ NIŻ KEBAB, spacer i pokaz filmu (start 17:30)

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd są osoby, które codziennie podają Wam kebab? Jak trafiły do Polski, jak czują się na Ochocie, z jakiego kraju pochodzą? Tego dnia możecie zadać im te pytania, ponieważ gościć nas będą ochoccy właściciele kebabów. Przejdziemy się kebabowym szlakiem, a w programie konkursy i niezwykłe rozmowy z niezwykłymi ludźmi!

Po powrocie o 20:00 zapraszamy na filmowy pokaz - niespodziankę. Pokaz w bramie na Tarczyńskiej 11. Trażyna Grobicka serwuje kinematografię Bliskiego Wchodu.

Masz jakiś pomysł, kochasz Bliski Wschód, chcesz być przewodnikiem lub pokazać swoje slajdy z Egiptu, odezwij się do Kuby: kuba@ochota.org.pl

17 sierpnia O!GRAJMY!, popołudnie planszówek z całego świata (start 12:00)

Istne planszowe jam session - im dziwniejsza gra, tym lepiej. Zapraszamy wszystkich małych i dużych, a zwłaszcza osoby, które chciałby opowiedzieć innym, jak się w gra w ich ulubiona planszówkę. Mamy wiele inspiracji z Bliskiego Wchodu i Azji, więc dowiedzmy się, w co można grać, jeżeli nie w Scrabble, ani Monopoly.

Chcesz się podzielić swoją grą? Napisz do Krystiana:
krystian@ochota.org.pl

31 sierpnia MULTI-KULTI wycieczka rowerowa (start 14:00)

W ostatni dzień sierpnia ruszamy na superciekawą freetourową wycieczkę rowerową, bo dotyczącą tego, o czym na Ochocie słyszy się jednak dość rzadko - mianowicie multikulturowości tej dzielnicy.

Cofniemy się w naszej opowieści do czasów przedwojennych, żeby sprawdzić, gdzie na Ochocie mieszkali Żydzi, Niemcy, Włosi, Irlandczycy… Dowiemy się o perypetiach świata muzułmańskiego, odkryjemy żydowską „ziemię obiecaną”, odwiedzimy dawne folwarki, a na koniec wzniesiemy toast za zdrowie Ochocian… śliwowicą pejsachową!
Jak bardzo była to kolorowa dzielnica, jak wiele zamieszkiwało ją narodowości i co z tego wszystkiego zostało. Czy Ochota nadal jest multi-kulti?
Już teraz oliwcie łańcuchy, pompujcie koła i regulujcie przerzutki, żeby wyruszyć z nami w kolejną podróż w czasie. Oczywiście na rowerach.

Wycieczkę organizuje Ochota na Wolny Czas we współpracy z Break In Warsaw. Po więcej informacji zgłoś się do Moniki: monika@ochota.org.pl

:!: Przypominamy też, że na Państwa zgłoszenia oczekują Punkt Porad Obywatelskich, w których można uzyskać wsparcie doradcy w ciężkich sytuacjach oraz porady w sprawach prawno-administracyjnych (obowiązują zapisy 602447177 lub b.kulpinska@wp.pl) oraz punkt doradztwa zawodowego dla osób poszukujących lub zmieniających prace (obowiązują zapisy bozenafronczek@gmail.com).

:idea: Wszystkie aktualne informacje o CSM Sami Sobie zawsze na:
:arrow: http://tarczynska11.blogspot.com/
oraz :arrow: Facebook Tarczyńska11.

z poważaniem, Agata Gajda
Centrum Samopomocy Mieszkańców "Sami Sobie"

przy Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Ochota

ORIENTuj się - wielokulturowo w wakacje na Ochocie.jpg
Plik ściągnięto 55 raz(y) 130,39 KB

_________________
BABA JAGA
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-07-28, 16:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Monika 

Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 65
Skąd: W-wa Ochota
Wysłany: 2013-07-30, 21:27   

Bardzo dobra inicjatywa, i im będzie ich więcej, tym lepiej dla nas wszystkich. Wiemy, że Ochota to tygiel narodowościowy - głównie mamy przybyszów z Dalekiego Wschodu (Wietnam i Chiny) ale i Bliskiego Wschodu (Turcja) i jak wszędzie z tzw. Wschodu.

Sprawy migracji w Polsce i w Warszawie ciągle są tematem prawie nieistniejącym społecznie. Wspomina się już w organizacjach pozarządowych, szkołach, domach kultury o wielokulturowości, ale ciągle dosyć nieśmiało i w sposób płytki. Ale zawsze to coś. Niestety za mało mówimy o problemie migracji oraz wadze skutecznej asymilacji obcokrajowców Polsce, pozytywnych skutkach wzrostu tolerancji wobec imigrantów, etc. przede wszystkim w szkołach. Młodzież mamy raczej mało tolerancyjną i otwartą na imigrantów, słabo lub wcale rozumiejącą powody imigracji i sytuację imigrantów. Na Ochocie w niektórych szkołach są próby zainteresowania dzieci wielokulturowością, niezwykłą rolę spełnia gimnazjum społeczne na Raszyńskiej - prowadzi wręcz modelową politykę wobec dzieci imigrantów oraz w zakresie edukacji i kształtowania nowoczesnych i świadomych postaw wobec migrantów wśród własnej młodzieży. U podstaw tolerancji i zrozumienia leży jak zawsze edukacja i świadomość. Doskonałym serwisem w tym zakresie i dla nas i dla imigrantów (tłumaczona na najważniejsze języki obce jeśli chodzi o migrantów w Polsce) jest strona agendy UN - ONZ czyli Międzynarodowej Organizacji ds Migracji (IOM).

Serwis zawiera informacje takie jak : praca w Polsce, pobyt w Polsce, wizy, wjazd, etc, życie codzienne w Polsce, organizacje i instytucje pomagające imigrantom w Polsce, obywatelstwo polskie, małżeństwo z obywatelem polskim, system podatkowy i działalność gospodarcza w Polsce, edukacja, studia, ochrona zdrowia w Polsce, dyskryminacja i nierówne traktowanie.
:arrow: http://www.migrant.info.pl/

Zaproszenie :
Zaproszenie na projekcję filmu „Miłość Po Francusku” (20 ans d'écart) 25 sierpnia 2013 r. godz. 17:00
Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) serdecznie zaprasza na projekcję filmu „Miłość Po Francusku” (20 ans d'écart), która odbędzie się 25 sierpnia 2013 r. o godz. 17:00 w Kinie Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Projekcja filmu „Miłość Po Francusku”* zostanie poprzedzona projekcją krótkiego filmu na temat praw i obowiązków migrantów w Polsce**. Ponadto przez 30 minut przed filmem oraz przez 30 minut po zakończeniu filmu będzie można zasięgnąć porady u konsultanta IOM, w zakresie kwestii związanych z procedurą legalizacji pobytu oraz wykonywaniem legalnej pracy w Polsce.

Tu można zobaczyć trailer filmu: http://www.youtube.com/watch?v=6I__yzi3t0Q
:idea: Osoby zainteresowane otrzymaniem zaproszenia na projekcję filmu proszone są o kontakt mailowy: info@migrant.info.pl lub telefoniczny pod numerem 22 490 20 44.

Projekt „Prawa migrantów w praktyce” jest realizowany przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Państwową Inspekcją Pracy i jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.
* projekcja filmu w języku francuskim, z napisami w języku polskim
** projekcja filmu w języku francuskim
:!: Wstęp na projekcję filmu tylko z zaproszeniem.
http://www.migrant.info.p...-godz-1700.html

Inna inicjatywa :

Centrum Spotkań Chmielna 26
Najnowszym projektem fundacji jest Centrum ”Chmielna 26”, stanowiące przestrzeń wzajemnej wymiany międzykulturowej. Jest to otwarty punkt spotkań dla cudzoziemców i cudzoziemek, w którym mogą znaleźć informacje przydatne dla codziennego funkcjonowania w Polsce, m. in. kursy języka polskiego, a także specjalistyczne wsparcie w postaci porad prawnych oraz zawodowych. Powstało ono w ramach projektu Chmielna 26. Punkt spotkań oraz kompleksowy program wsparcia i integracji cudzoziemców, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżetu państwa oraz środków własnych Fundacji dla Somalii.

Zapraszamy do nas zarówno migrantów, jak i Warszawiaków.
Wsparcie, jakie można uzyskać w Centrum Spotkań Chmielna 26:
• Doradztwo prawne;
• Doradztwo zawodowe;
• Bezpłatne kursy języka polskiego na różnych poziomach;
• Warsztaty ogólnorozwojowe oraz spotkania integracyjne;
• Warsztaty poświęcone różnicom międzykulturowym i międzykulturowemu komunikowaniu się;
• Indywidualne konsultacje psychologiczne z zakresu różnic międzykulturowych i wsparcie w procesie integracji;
• Spotkania grup wsparcia - stworzenie przestrzeni wymiany informacji i doświadczeń kobiet/mężczyzn, którzy zawarli związek małżeński lub są w związku partnerskim z osobą z odmiennej kultury;
• Doradztwo psychologiczne dla par oraz mediacje międzykulturowe dla osób w związkach mieszanych;

Terminy dyżurów i dane kontaktowe poszczególnych doradców znajdują się na stronie internetowej Centrum: www.chmielna26.fds.org.pl

Centrum Spotkań „Chmielna 26”
Ul. Chmielna 26/19
E-mail: biuro@fds.org.pl
Tel. 607 858 868
:arrow: http://www.migrant.info.p...hmielna-26.html
 
 
Kama 

Dołączyła: 12 Mar 2011
Posty: 50
Skąd: Ochota - Siewierska
Wysłany: 2013-08-11, 21:14   

Fundacja Inna Przestrzeń prowadzi działalność w sferze promocji idei wielokulturowości w Warszawie. Organizuje m.in. warszawskie wielokulturowe Street Party (koncerty, wystawy, stoiska różnych krajów na krakowskim Przedmieściu) - jest organizowane od kilku lat i chyba coraz bardziej zauważane przez warszawiaków i turystów.

www.kontynent.waw.pl/streetparty
Strona na Facebooku
http://wspieramkulture.pl...reet-Party-2013
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione