Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-09-11, 08:50
Sławni ludzie z węgierskiego Mako - Joseph Pulitzer
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 724
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-27, 16:38   Sławni ludzie z węgierskiego Mako - Joseph Pulitzer

Sławni ludzie z węgierskiego Mako - Joseph Pulitzer

Na wystawie w Muzeum Techniki poświęconej Józefowi Galambowi konstruktorowi Forda T, wspomniano, że z tej samej miejscowości Mako na Węgrzech pochodzi również Joseph Pulitzer. Przetłumaczę teraz z angielskiego informator o Pulitzerze.

Sławni ludzie z Mako

Joseph Pulitzer 1847-1911, Mako- Charleston

Attila József Museum, Mako - Węgry

Joseph Pulitzer, Król Gazet
Mako, Węgry , 10 kwietnia 1847 - Charleston, USA, 29 paźdz. 1911

Nazwisko Josepha Pulitzera dzisiaj jest znane głównie z powodu nagrody ufundowanej przez niego i przyznawanej co rok za wybitne osiągnięcia w amerykańskim dziennikarstwie, literaturze i muzyce. Imigrant bez pieniędzy, wstąpił do Armii USA i wziął udział w wojnie domowej. Podporządkował ciało i duszę ciężkiej pracy. Później jako dziennikarz i kongresmen prowadził życie jak prawdziwy Amerykanin aż do śmierci.

Pulitzer był jedną z największych postaci w nowoczesnym dziennikarstwie, był demokratycznym reformatorem swych czasów. Ufundował i prowadził poważaną gazetę w St. Louis "Post- Dispatch". Studiował prawo i stał się aktywny w polityce. Jego kariera jako twórcy dziennikarstwa przyciągającego społeczeństwo rozpoczęła się w 1883 r gdy kupił bliski bankructwa New York World. Tytuł ten uczynił wielkonakładowym przedstawicielem demokracji i sprawiedliwości społecznej. Osiągnął wielkie zaufanie jako redaktor naczelny przez szybki i jasny odzew na nadchodzące przemiany społeczne. The World - stał się " organem narodowym" : ale z Demokracją w swych założeniach programowych. Był to jeden z wiodących niezależnych głosów w USA. Często przyciągał uwagę jako prowadzący ważne batalie. Podczas ostatnich lat życia dotknięty prawie całkowitą ślepotą i chorobami, Pulitzer zrezygnował z bezpośredniego kierowania swymi wydawnictwami, ale prowadził nadal nad nimi nadzór. Jego spuścizna okazała się wystarczająca do ufundowania Pulitzer School of Journalism na New York's Columbia University oraz do utworzenia Nagród Pulitzera.

József (Joseph) Pulitzer urodził się w Mako na Węgrzech 10 kwietnia 1847 r. Jego rodzicami byli Fulop (Philip) Pulitzer - kupiec i Elize Berger. Fulop był dobrze wykształconym przedsiębiorcą z Mako, w 1838 r ożenił się z matką Josepha, która również pochodziła z żydowskiej rodziny kupieckiej z Pesztu. Dwaj bracia Fulopa również przedsiębiorcy służyli w Gwardii Narodowej podczas rewolucji 1848-49. Joseph był czwartym dzieckiem w rodzinie. Albert jego młodszy brat ur 10 lipca 1851 r, później także wyjechał do Ameryki za Josephem.
Fulop Pulitzer założył swoje przedsiębiorstwo handlowe w centrum miasta Mako, w nowym domu zbudowanym na działce na wprost ratusza. W tym domu urodził się Joseph.
Do 1844 Fulop już prowadził handel produktami rolniczymi na wielką skalę. Kupował uprawiane w tych okolicach tytoń, zboże, cebulę oraz wełnę, aby sprzedać je kupcom prowadzącym handel w Cesarstwie Austriackim. Zamawiał do swych magazynów rzepak, przyprawy, cukier, czasami ryby. Przed wyjazdami w celach handlowych otrzymał z ratusza najlepsze referencje opisujące go jako uczciwie płacącego podatki, statecznego i uczciwego kupca cieszącego się dużym szacunkiem w mieście.
Podczas rewolucji 1848-49 był dostawcą żywności dla powstańców w południowych Węgrzech.
W latach 50 tych XIX w. bogaty i odnoszący sukcesy kupiec często odbywał podróże w celach handlowych po Cesarstwie Austriackim, czasami towarzysząc swemu najstarszemu synowi Lajosowi (Louis) w drodze do szkoły ekonomicznej w Wiedniu. Mały Joseph miał beztroskie i pełne serdeczności dzieciństwo. Dzieci uczył w domu prywatny nauczyciel. Przed 1854 r Fulop Pulitzer stał się " najważniejszym kupcem o najwyższym zaufaniu" w mieście. Na wiosnę 1855 Pulitzerowie podjęli ważną decyzję; zwrócili się do Rady Miasta Pesztu o pozwolenie na stałe osiedlenie. Po sprzedaży ich pięknego domu opuścili na stałe Mako z nadzieją na rozwój przedsiębiorstwa. Joseph miał wtedy 8 lat. W następnym roku Fulop otworzył swe dobrze rozwijające się przedsiębiorstwo w miejscu, które wkrótce miało być stolicą Węgier.
Jednak spotkało ich wielkie nieszczęście, kiedy ojciec nagle zachorował na gruźlicę i musieli zlikwidować przedsiębiorstwo. Fulop umarł w 1858 r pozostawiając rodzinę i przedsiębiorstwo w wielkich kłopotach.

Młody Joseph w tych okolicznościach nie chciał pozostać w domu. Stęskniony przygód zapragnął pójść w ślady jednego ze swych wujków Vilmosa Bergera, który był husarem w austriackiej lekkiej kawalerii. W roku 1864 mając 17 lat wyjechał do Ameryki aby dążyć do osiągnięcia kariery wojskowej.

Tekst Andras Csillag
Tłumaczyl z angielskiego Jerzy Słomczyński


Joseph-Pulitzer-9448470-1-402.jpg
Plik ściągnięto 53 raz(y) 92,43 KB

_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-07-29, 00:25, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-07-29, 00:41   

Na tle tego, co napisałeś Jurku, ciekawe jest przyjrzeć się, za co dokładnie przyznawane są nagrody Pulitzera. Za poruszanie ważkich spraw społecznie oraz kluczowych z punktu widzenia stosowania zasad demokracji i przejrzystości w życiu społecznym.

W kwietniu Nowojorski Uniwersytet Columbia ogłosił nagrody Pulitzera za 2013 rok.

"Cztery prestiżowe wyróżnienia w kategorii dziennikarstwa otrzymali dziennikarze dziennika "New York Times".
Nagrody w wysokości 10 tys. dolarów przyznano za osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.
David Barstow i Alejandra Xanic von Bertrab z tej gazety zostali wyróżnieni za teksty o tym, jak wielka sieć amerykańskich sklepów Wall-Mart uciekała się do łapówkarstwa, aby zdobyć meksykański rynek.
Zespół "The New York Times" nagrodzono także za ujawnienie praktyk biznesowych Apple i innych firm. Teksty obnażają ciemną stronę globalnej gospodarki i jak wpływa to na życie pracowników oraz konsumentów.
David Barboza z "New York Timesa" został uhonorowany Pulitzerem ukazanie korupcji na najwyższych szczeblach rządu chińskiego, a John Branch za opis narciarzy, którzy zginęli w lawinie oraz naukowe wyjaśnienie tego zjawiska. (...)

Lokalna gazeta z nagrodą
W kategorii służby publicznej zwyciężyła gazeta "Sun Sentinel" wydawana w Fort Lauderdale na Florydzie za udokumentowaną opowieść o policjantach, którzy szybką jazdą poza służbą narażali lekkomyślnie życie ludzi.
Zespół dziennika "The Denver Post" z Kolorado otrzymał Pulitzera za obszerne relacje z ataku terrorystycznego w kinie Aurora, w którym zginęło 12 osób, a 58 doznało obrażeń.
Bret Stephens z "The Wall Street Journal" wyróżniony został za komentarze na temat amerykańskiej polityki zagranicznej i wewnętrznej. Philipa Kennicotta z "The Washington Post" uhonorowano za eseje na temat sztuki i leżących u jej podstaw zjawisk społecznych.
(…………)
Nagroda Pulitzera przyznawana jest corocznie w 21 kategoriach. Laureatów wskazuje jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia.(...)"
Autor: zś\mtom / Źródło: PAP
Źródło cytowanych fragmentów: :arrow: http://www.tvn24.pl/kultu...mes,318839.html

Dotychczas tylko dwóch Polaków otrzymało tę nagrodę: fotografik, członek National Geographic Society, Tomasz Tomaszewski oraz Piotr Poraj Poleski za adaptację książki Iona Pacepy "Czerwone horyzonty".
Nagrodę otrzymują głównie amerykańscy dziennikarze i dramaturdzy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph_Pulitzer
Mike Royko (ur. 19 września 1932, zm. 29 kwietnia 1997) – dziennikarz, felietonista, zdobywca nagrody Pulitzera, z pochodzenia Polak.
Wychował się w Chicago na Milwaukee Ave. Pisał o Chicago i jego mieszkańcach. Był również humorystą, co często udowadniał w swoich codziennych felietonach. Był laureatem nagrody ZNP oraz wielu innych. Jego felietony ukazywały się w 600 gazetach na terenie USA. Przez ostatnie 14 lat pisywał do "Chicago Tribune".

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mike_Royko

Etap finalny produkcji gazety, początek XX wieku.JPG
Plik ściągnięto 49 raz(y) 5,71 MB

_________________
BABA JAGA
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione