Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-09-11, 07:44
69 rocznica Powstania Warszawskiego,Ochota-Pęcice, 04.08.13r
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-07-28, 17:00   69 rocznica Powstania Warszawskiego,Ochota-Pęcice, 04.08.13r

69 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - Ochota- Pęcice
Gorąco zachęcamy do udziału w rocznicowych obchodach w dniu 4 sierpnia 2013! (Pod artykułem plan uroczystości).

Wybuch Powstania Warszawskiego na Ochocie rozpoczął się 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17 atakiem powstańców na Dom Akademicki przy placu Narutowicza. Atak ten, jak również kilka innych na terenie dzielnicy, nie powiódł się. Jedynym sukcesem zakończyło się tylko natarcie na ośrodek „Antonin” przy ul. Barskiej 4.

Na skutek tego została podjęta decyzja o koncentracji oddziałów powstańczych obwodu Ochota w kompleksie domów mieszkalnych przy ul. Asnyka i Niemcewicza. Brak łączności z dowództwem okręgu i groźba wyczerpania i tak bardzo skromnych zapasów amunicji spowodowała, że dowódca obwodu płk Mieczysław Sokołowski „Grzymała” rozkazał wymarsz oddziałów, które dotarły na miejsce zbiórki do Lasów Sękocińskich.

2 sierpnia ok. godz. 6 rano kolumna maszeruje w stronę Pęcic. Niestety, w Pęcicach stacjonuje już oddział Wehrmachtu. Dochodzi do bitwy, po której zakończeniu do Pęcic zjeżdżają inne niemieckie jednostki wojskowe w tym oddział SS. Następuje obława, która wyłapuje na okolicznych polach i łąkach większość ukrywających się tam powstańców. Do niewoli dostało się ok. 80 żołnierzy powstania, spośród których hitlerowcy rozstrzeliwują 60 osób.

W 1946 roku dokonano ekshumacji 89 poległych i zamordowanych w Pęcicach i pochowano ich w zbiorowej mogile w parku pęcickim, gdzie w 2 rocznicę bitwy odsłonięty został pomnik – mauzoleum.

Andrzej Gałązka

• • • • • • • • • • • • • • • • •

Program uroczystości w 69 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Pęcice 2013
4 sierpnia 2013 rok, niedziela

9.00 – odjazd autokaru z ul. Niemcewicza 5 róg Asnyka do Pęcic

Kościół parafialny w Pęcicach
10.00 – koncert poetycko – muzyczny z okazji 69 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

11.00 – Msza Święta w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy AK podczas walk pod Pęcicami 2 sierpnia 1944 r.

12.10 – przemarsz uczestników uroczystości na Cmentarz Powstańczy w Pęcicach

12.25 – Uroczysty Apel Poległych przed Pomnikiem Mauzoleum oraz składanie wieńców i wiązanek kwiatów

13.55 – wyprowadzenie sztandarów, zakończenie uroczystości

Ok. godz. 14.30 – powrót autokaru do Warszawy na ul. Niemcewicza.•

47 Rajd po Kamienistej Drodze w 69 rocznicę Powst. Warszawskiego i bitwy pod Pęcicami, 04.08.13.JPG
Plik ściągnięto 92 raz(y) 1,34 MB

_________________
BABA JAGA
 
 
KulturKampf 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 194
Skąd: Warszawa-ul. Mochnackiego
Wysłany: 2013-07-29, 08:35   Dołączyć do Pamiętających

Koszulki obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało specjalne koszulki na obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Koszulki można kupić w sklepach MPW (stacjonarnych lub on-line >). Cena 14 zł.

Można zrobić też koszulkę samodzielnie, wykonując nadruk techniką sitodruku.

Na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) można znaleźć więcej.

"Mając taką koszulkę możesz dołączyć do "PAMIĘTAJĄCYCH". Jak to zrobić? Zdobądź koszulkę, zrób zdjęcie sobie i swoim znajomym, umieść je na portalach społecznościowych używając tagu #1944pl."

Byłoby ciekawie, gdyby ludzie, może głównie młodsi uczestnicy, ubrali w czasie obchodów tej rocznicy takie koszulki. Lub nawet inne ale ze znakiem Polski Walczącej.

więcej : :arrow: http://www.1944.pl/o_muze...a_warszawskiego

koszulki obcodów 69 rocznicy Powstania Warszawskiego.jpg
Plik ściągnięto 152 raz(y) 229,18 KB

Instrukcja własnoręcznego wykonania koszulki na obchody 69 rocznicy PW.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 273 raz(y) 18,66 KB

Ostatnio zmieniony przez KulturKampf 2013-07-29, 08:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Paweł 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: Szczęśliwice Ochota
Wysłany: 2013-07-29, 16:02   

Muzeum Powstania Warszawskiego ma zaplanowane bardzo szczegółowe i bogate obchody tegorocznej rocznicy Powst.Warsz. Imprezy, koncerty, etc. potrwają chyba cały tydzień.
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-07-31, 11:21   

Warszawa organizuje punkty informacyjne o obchodach Powstania Warszawskiego - to dobry pomysł również na przyszłość dla Ochoty

To jest bardzo dobry pomysł. Podobne inicjatywy mogłyby podjąć Dzielnice - na przykład nasza Dzielnica Ochota. Może uda mi to jeszcze sprawdzić, czy coś podobnego u nas w dzielnicy istnieje, chociażby przed Urzędem Dzielnicy Ochota na Grójeckiej. Punkt informacyjny (namiot plus jakaś tablica informacyjna o planie obchodów związanych z Powstaniem Warszawskim na Ochocie przygotowana na tą okazję) mógłby być zorganizowany na Placu Narutowicza - myślę, że dzięki niemu zwiększyłoby się zainteresowanie obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego na Ochocie. Prawdopodobnie znalazłyby się organizacje społeczne (również i wolontariusze) zainteresowane współorganizacją takiego miejsca informacji. Taki punkt powinien działać już od ostatniej niedzieli - ludzie wychodzący z kościoła mogliby przy okazji spotkać się i nieformalnie porozmawiać ze starszymi mieszkańcami Ochoty, powspominać, pobyć chwilę razem.

"W dniach obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego miasto organizuje punkty, w których mieszkańcy oraz turyści będą mogli uzyskać wszelkie informacje na temat przebiegu uroczystości, a także organizacji komunikacji miejskiej w dniu 1 sierpnia.
(....)
W środę, 31 lipca, w godzinach od 15.00 do 21.00, będzie działał punkt informacyjny przy pl. Krasińskich, zlokalizowany obok przystanku autobusowego przy ul. Miodowej w kierunku Starego Miasta.

W czwartek, 1 sierpnia, w godzinach 10.00-19.00, będzie funkcjonował punkt informacyjny na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy bramie od strony ul. Powązkowskiej.

W punkcie informacyjnym, mieszczącym się w białym namiocie, wszystkie zainteresowane osoby otrzymają także materiały informacyjne dotyczące Powstania Warszawskiego oraz foldery promocyjne m. st. Warszawy - również w jęz. angielskim.
Dodatkowo, w punkcie na Powązkach, będzie można dowiedzieć się, gdzie są zlokalizowane pomniki, kwatery powstańcze i groby symboliczne znajdujące się na terenie Cmentarza Wojskowego.
Obsługę punktów informacyjnych zapewnią harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego i Stowarzyszenia Harcerskiego."
GK 30-07-2013,

Źródło: :arrow: http://www.portalsamorzadowy.pl/raport/,50908.html

Jedną ze sławnych mieszkanek Ochoty - uczestniczek Powstania Warszawskiego jest Maria Stypułkowska- Chojecka, "Kama". Po wojnie, kiedy wróciła do Warszawy zamieszkała na Ochocie, przy ulicy Częstochowskiej.( W niedalekiej przyszłości opiszę najważniejsze punkty z mojej rozmowy z panią Chojecką "Kamą", wspominającą swoje losy po Powstaniu Warszawskim. ) Inną odważną i szlachetną harcerką z Batalionu Sz.Sz. "Parasol" była Wacława Godzisz - Jurczakowska "Wacka", uczennica ochockiego liceum im. Słowackiego. O moim i Jerzego Słomczyńskiego niedawnym spotkaniu ze cudownymi paniami, harcerkami z batalionu Parasol - Danutą Krauze "Niuśką"( w czasie wojny nosiła nazwisko panieńskie -Pleban, jak jej brat Tadeusz, żołnierz Powstania Warszawskiego na Ochocie, zginął w Powstaniu) "NiuśkaII" oraz Wacławą Godzisz-Jurczakowską opowiemy w najbliższym czasie. Spotkania i rozmowy z tymi paniami zawsze są niezwykłym przeżyciem.

IMG_0280.JPG
Harcerka Batalionu PARASOL "Niuśka2" - Danuta Pleban - Krauze. Niezwykle dzielna uczestniczka akcji PARASOLA, wrażliwa, o żelaznych zasadach moralnych, jedna z najaktywniejszych działaczek ze środowiska Szarych Szeregów do dnia dzisiejszego.
Plik ściągnięto 70 raz(y) 2,55 MB

IMG_4028.JPG
Łączniczka batalionu PARASOL Maria Stypułkowska "Kama". Jedna z najbardziej znanych harcerek czasu II wojny światowej. Zdjęcie w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Plik ściągnięto 53 raz(y) 1,52 MB

IMG_0281.JPG
Sanitariuszka "Wacka" czyli Wacława Godzisz-Jurczakowska, lekarka, ujmująca swoim charakterem i postawą, gorąco zaangażowana w podtrzymywanie pamięci o harcerzach Parasola i wydarzeniach tamtych lat. Uczennica liceum Słowackiego na warszawskiej
Plik ściągnięto 105 raz(y) 2,73 MB

_________________
BABA JAGA
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-07-31, 20:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2013-08-03, 23:05   

Kolejne dni obchodów rocznicy Powstania - Muzeum Powstania Warszawskiego

3 sierpnia (sobota)
godz. 15.00 - „Twoja klisza z Powstania” – fotograficzna gra miejska wstęp wolny, udział po rejestracji na www.klisza.1944.pl. (I tura od 15 lipca, II od 22 lipca)
godz. 17.00 – Masa Powstańcza 2013; przejazd rowerowy ulicami Warszawy szlakiem wiślanej przeprawy i nocnych patroli, start spod Muzeum Powstania Warszawskiego, udział po rejestracji >
godz. 20.00 – Spektakl teatralny Marcina Cecko „Kamienne niebo zamiast gwiazd”. Reżyseria i scenografia: Krzysztof Garbaczewski. Koprodukcja Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowego Teatru, Sala pod Liberatorem, wstęp biletowany, bilety do nabycia w kasie MPW (Cena biletu: 14 zł. Bilety na wszystkie dni wystawiania spektaklu będą w sprzedaży w kasie MPW od poniedziałku 22.07 od godz. 10.00. Jedna osoba może kupić max. 4 bilety na jeden dzień wystawiania spektaklu.).

4 sierpnia (niedziela)
godz. 12.00-15.00 – Rodzinne spotkanie edukacyjne „Szukamy bohaterów” dla rodzin z dziećmi od 5 roku życia. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego, wstęp wolny.
godz. 18.00 – Msza święta dla warszawiaków i harcerzy. Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego.
godz. 20.00 – Spektakl teatralny Marcina Cecko „Kamienne niebo zamiast gwiazd”. Reżyseria i scenografia: Krzysztof Garbaczewski. Koprodukcja Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowego Teatru, Sala pod Liberatorem, wstęp biletowany, bilety do nabycia w kasie MPW (Cena biletu: 14 zł. Bilety na wszystkie dni wystawiania spektaklu będą w sprzedaży w kasie MPW od poniedziałku 22.07 od godz. 10.00. Jedna osoba może kupić max. 4 bilety na jeden dzień wystawiania spektaklu.).

5 sierpnia (poniedziałek)
godz. 20.00 – Spektakl teatralny Marcina Cecko „Kamienne niebo zamiast gwiazd”. Reżyseria i scenografia: Krzysztof Garbaczewski. Koprodukcja Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowego Teatru, Sala pod Liberatorem, wstęp biletowany, bilety do nabycia w kasie MPW (Cena biletu: 14 zł. Bilety na wszystkie dni wystawiania spektaklu będą w sprzedaży w kasie MPW od poniedziałku 22.07 od godz. 10.00. Jedna osoba może kupić max. 4 bilety na jeden dzień wystawiania spektaklu.).

6 sierpnia (wtorek)
godz. 12.00 - Odsłonięcie Monumentu Pamięci Filmowców, Członków Wydziału Propagandy Referatu Filmowego BIP KG AK, realizatorów kronik filmowych Powstania Warszawskiego - "Warszawa Walczy". Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego.

W dniach 22 lipca – 4 sierpnia 2013 r. w godzinach 10.00 – 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie działało CENTRUM INFORMACYJNE OBCHODÓW 69. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO tel. 22 539 79 97;
22 539 79 98; 22 539 79 36

Źródło: :arrow: http://www.1944.pl/o_muze...a_warszawskiego

IMG_4001.JPG
Muzeum Powstania Warszawskiego - przy Małym Powstańcu chętnie ustawiają się dzieci.
Plik ściągnięto 71 raz(y) 2,37 MB

_________________
KKA
Ostatnio zmieniony przez KKA 2013-08-03, 23:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione