Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Loterie jako sposób na finasowanie działalności społecznej.
Autor Wiadomość
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2011-05-04, 19:55   Loterie jako sposób na finasowanie działalności społecznej.

To fragment ciekawego artykułu Pana Grzegorza Markowskiego z Instytutu Spraw Publicznych.http://www.isp.org.pl/aktualnosci,1,690.html

Loterie mają potencjał

W wielu państwach na świecie i w Europie hazard jest wykorzystywany jako źródło finansowania rozmaitych działań obywatelskich. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań są loterie dobroczynne, które jak pokazują przykłady Holandii, czy Szwecji, potrafią wygenerować kwoty rzędu nawet kilkuset milionów euro. Z tych funduszy korzystają nie tylko organizacje pozarządowe, ale i niesformalizowane grupy i ruchy społeczne. W Polsce coś takiego jak loterie dobroczynne w zasadzie nie istnieje. Jedynym mechanizmem o podobnym charakterze jest loteria fantowa i bingo fantowe, która mogą być organizowane w oparciu o przepisy ustawy o grach hazardowych z 2009 r.

Loterie fantowe niestety nie stanowią istotnego środka wsparcia działalności obywatelskiej. Przepisy w tym zakresie są skomplikowane i nieprzyjazne. Chcąc przeprowadzić loterię lub bingo fantowe (z których, zaznaczmy, cały przychód jest przeznaczany na cele dobroczynne) grupy obywateli, organizacje pozarządowe, parafie, szkoły, czy inne podmioty muszą uzyskać zezwolenie izby celnej i wnieść opłatę w wysokości ok. 1600 zł. Ponadto, przychody z loterii fantowych są opodatkowane, co jest dość absurdalną sytuacją zważywszy, że loterie promocyjne, które mają przecież charakter czysto komercyjny, z opodatkowania są zwolnione. Nic więc dziwnego, że loterie fantowe nie są chętnie stosowaną metodą gromadzenia środków na działania prospołeczne, a jeśli ktoś już się na to zdecyduje, często robi to nielegalnie, nie chcąc obciążać się skomplikowanymi formalnościami.

Mały krok w dobrym kierunku

Zimą 2010 roku Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Ambasadą Holandii i Forum Darczyńców w Polsce zorganizował pierwszą w Polsce konferencję nt. loterii dobroczynnych. Uczestnicy tego wydarzenia byli w większości zgodni, że próba regulacji loterii dobroczynnych byłaby zasadna. Rekomendowano przyjęcie odrębnej ustawy w tym zakresie. Póki co jednak, żaden z ośrodków mających inicjatywę legislacyjną nie zdecydował się na przedłożenie projektu w tej sprawie. Kwestia ta zainteresowała jednak Kancelarię Prezydenta, która jak wspomniano, poszukuje nowych sposobów wspierania aktywności obywatelskiej. Być może więc stamtąd wyjdzie odpowiednia inicjatywa legislacyjna.

Do poważniejszej refleksji nad loteriami dobroczynnymi dojrzewa również resort finansów, który zimą tego roku przedłożył projekt zmian w ustawie o grach hazardowych. Zawiera on kilka przepisów uławiających organizację loterii fantowych. Ułatwiona została procedura uzyskiwania zezwoleń na prowadzenie tego typu gier, obniżono też znacznie związaną z tym opłatę (do 1% tak zwanej kwoty bazowej, czyli około 300 zł). Niestety nie znikło opodatkowanie loterii fantowych, ani nie wprowadzono żadnych innych form loterii dobroczynnych.

Wspomniany projekt właśnie został uchwalony przez sejm i przesłany na ręce Marszałka Senatu i Prezydenta RP.
To niewielka zmiana, niemniej należy traktować tę inicjatywę jako mały krok w stronę uruchomienia kolejnych rozwiązań, które w przyszłości mogłyby umożliwić wykorzystanie mechanizmów hazardowych w celu wspierania działalności społecznie użytecznej i aktywizowania obywateli. Być może w niedalekiej przyszłości uda się, na przykład, zrealizować pomysł dobroczynnych loterii pocztowych. Jak pokazuje przykład Wielkiej Brytanii, tego rodzaju loterie, łącząc elementy zabawy i filantropii, potrafią skutecznie aktywizować lokalne społeczności (dzielnice, osiedla, małe miejscowości), stanowiąc także ważne źródło wsparcia dla organizacji pozarządowych. Oby więc inicjatywa rządowa stała się motywacją do kolejnych, dalej idących zmian w prawie.

Autor: Grzegorz Makowski

Źródło: materiały własne, Rzeczpospolita, Sejm RP
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione