Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prof. Wacław Zalewski - 96. urodziny wybitnego konstruktora
Autor Wiadomość
Jerzy_S 

Wysłany: 2013-08-22, 13:41   Prof. Wacław Zalewski - 96. urodziny wybitnego konstruktora

Prof. Wacław Zalewski - 96. urodziny wybitnego konstruktora.

Hallo Boston, cześć Warszawo,

Panie Wacławie, szkoda że mój Ojciec już nie żyje i nie może złożyć Panu życzeń..

Jurku, Kazio Słomczyński to był wyjątkowy człowiek, zawsze uśmiechnięty nigdy nie widziałem go zdenerwowanego. Chętnie uczył się nowych metod konstrukcji, bardzo dobry kolega.

No , Ojciec, on bardzo Pana poważał. Supersam przedstawiał mi jako małemu chłopakowi jako wybitne dzieło konstrukcyjne. Oprowadzał mnie po wnętrzu i wskazywał na dach, który był cudownie zawieszony dzięki linom w dachu. Dobrze, że Ojciec nie dożył wyburzenia Supersamu. Byłby zrozpaczony.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

25 sierpnia 2013 r prof. Wacław Zalewski kończy 96 lat.
Jakoś chcieliśmy w Warszawie pocieszyć go po zburzeniu Supersamu. Poprosiłem Iwonkę Gałaj żonę mojego kolegi Jurka o namalowanie obrazu Supersamu. Przystąpiła do lektury artykułów dotyczących Supersamu. Okazało się, że miał być w pobliżu staw, którego nie wykonano. Ale na obrazie jest.
Obraz wisi w Bostonie w mieszkaniu Wacława Zalewskiego.

Czytałem niedawno w Architekturze wywiad z prof. Wacławem Zalewskim. Wspominał swoje początki jako wykładowcy na Massachusetts Institute of Technology. Rektor tak powiedział: Wacław wykładaj tak jak chcesz, dla mnie ważne jest to, żeby studenci po wykładach potrafili konstruować takie budowle jakie Ty konstruowałeś.

Myślę, że pewnych zasad mógł nauczyć, jakoś je usystematyzować w formie tabelek, różnych wykresów. Ale z tego co mówią koledzy Wacława Zalewskiego ze wspólnej pracy, to on miał w sobie coś trudnego do przekazania i nauczenia, zupełnie przełomowe i genialne prowadzenie sił w konstrukcjach bardziej na intuicję, niż na zgodność z jakimiś wykresami czy standardami. Nazwano te sposoby "Kształtowaniem Konstrukcji" - shaping structures oraz strumieniami sił. Stworzył nowoczesną szkołę konstrukcji budowlanych.

Mówiło się, że Wacław Zalewski "zapładniał zespoły". Rzucał nowatorskie pomysły, które potem "mrówki robocze" przeliczały bez komputerów, których nie było. "Mrówki robocze" potem robiły zestawienia materiałów budowlanych, które trzeba było zamówić.

Tak byli wielkimi przyjaciółmi Wacław Zalewski i jego koledzy inżynierowie.

Drogi Panie Wacławie, życzę Panu wielu lat życia w zdrowiu.

Jerzy Słomczynski

Supersam_Iwonki.jpg
Autorka - Iwona Gałaj
Plik ściągnięto 278 raz(y) 946,59 KB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-08-22, 22:17, w całości zmieniany 3 razy  

Baba Jaga 

Wysłany: 2013-08-22, 22:29   

Dołączamy się do tych pięknych życzeń - Samych radosnych chwil, i dużo zdrowia !!! dla Pana Profesora :-)

Jurku, dziękuję za Twoje refleksje z okazji urodzin Pana Profesora Zalewskiego. Bardzo piękny i pogodny jest też załączony przez Ciebie obraz pani Iwony Gałaj przedstawiający Supersam. Ja jeszcze pamiętam ten kultowy warszawski budynek handlowy!, ....jednak brakowało mu rzeczywiście tego jeziorka :-D

Karolina 

Wysłany: 2013-08-27, 18:27   

Gdzieś w jakiejś gazecie widziałam zdjęcia nowej zabudowy tego rejonu przy Placu Unii Lubelskiej - to są chyba jakieś wieżowce ? Nie wiem, czy to dobre miejsce na taką zabudowę - chociaż podobno w miastach ma być bardzo ciasno - takie panują zasady w nowoczesnym dużym mieście. Najwyżej za parę lat znowu je wyburzą i wybudują jeszcze coś wyższego lub może hotel, bo lepiej się opłaci, albo tzw. galerię handlową. :-? (podobno mamy za mało centrów handlowych w Warszawie na 1 mieszkańca !? ). Zastanawiający jest rynek nieruchomości komercyjnych - po prostu do bólu komercyjny :-/ , liczy się tylko forsa, szaleństwo zysku, albo być albo nie być na rynku. No i do tego w Warszawie Dziki Wschód czyli żadnych zasad, po prostu kto da więcej, kto szybciej załatwi, kto znajdzie szybciej wejście - wtedy załatwi sobie drapacz chmur wśród starych kamienic lub biurowiec w samym środku dzielnicy domków jednorodzinnych albo po prostu w parku. ...
Ostatnio zmieniony przez Karolina 2013-08-31, 21:24, w całości zmieniany 1 raz  

Jerzy_S 

Wysłany: 2013-08-31, 15:47   

Supersam
Wypowiedzi studentów Harvardu i MIT, architektów i inżynierów na temat Supersamu
1. Architektura Supersamu to cięgna i mięśnie jego konstrukcji
2. Supersam udziela lekcji anatomii konstrukcji
3. Chcę nauczyć się projektowania łączącego architekturę z inżynierią tak jak to jest widoczne w projekcie Supersamu
4. W budownictwie wszystkie konstrukcje muszą spełniać podobne ( w zasadzie) wymagania techniczne - o tylko niewielu jednak, włączając tu również Supersam da się powiedzieć, że mają one duszę.
5. Supersam to komercyjny kopciuszek w pięknym kapeluszu
Pięknie użłobiony dach unoszący się jakby nad nowootwartym w Warszawie samoobsługowym pawilonem handlowym Supersam, mógłby na pierwszy rzut oka uchodzić za przejaw bogatej fantazji dekoracyjnej architekta
W gruncie rzeczy jednak - mówi projektant konstrukcji - atrakcyjność formy dachu Supersamu przypisać się powinno raczej geometrii jego sfałdowań, która wywodzi się z rozumowania ściśle inżynierskiego. Tak więc w Supersamie linie sfałdowań dachu tworzą zarys blisko optymalnej ( niemal najlżejszej) konstrukcji nośnej. A takie bliskie optymalnym kształty konstrukcji - dodaje projektant- cechuje zazwyczaj, poza fizyczną również percepcyjna lekkość i elegancja. Taką właśnie lekkością i elegancją promieniuje budynek Supersamu, którego młodzieńcza architektura określana tu bywa również jako matematycznie piękna.

Koszty pierwszego od 44 lat remontu, dziś skandalicznie zaniedbanego ( np. dziury w dachu od lat) Supersamu przekroczyłyby ponoć znacznie koszty rozbiórki.Ten argument Spółdzielni Supersam (której interesy parły do rozbiórki) nie wystarczał jednak na uzyskanie zezwolenia na nią. Uzyskano więc u pewnego profesora z PW ekspertyzę, która uznała obecny stan Supersamu za agonalny, grożący w każdej chwili katastrofą.Pomimo istnienia wielu dowodów na to, że ocena stanu konstrukcji Supersamu była błędna, szermowanie nią ułatwiało Spółdzielni stopniowe pokonywanie inercji urzędów i łagodzenie sprzeciwu obrońców Supersamu. Do wcześniej już znanej gotowości dokonania szybkiej rozbiórki własnym kosztem dodano pomysł ( chwytliwy jak się okazało ) ofiarowania konstrukcji Politechnice.Rozbiórka Supersamu o którą tak sprytnie zabiegała Spóldzielnia, leżała w planach obecnie panujących wizjonerów nowej pięknej Warszawy.Według nich mały, delikatny pawilonik Supersamu stoi na miejscu o bardziej wielkomiejskim przeznaczeniu. Rozbiórka Supersamu z inicjatywy jego właścicieli ma również tę zaletę, że nieuszczuplanie kasy miasta może nieco ukoić protesty środowisk nie zdających sobie sprawy z tego, że krajobraz oraz sylweta stolicy Polski muszą być stale uzupełniane barczystymi biurowcami odzianymi w niezmiennie aluminiowo - szklane, szaro - bure garnitury.
Biada więc warszawskim budynkom mało - wymiarowym
Biada Supersamowi na Puławskiej
profesor Wacław Zalewski, Boston, listopad 2006

Odpowiedz do tematu