Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2011-10-13, 09:55
Kto może wnieść skargę na uchwałę Rady Gminy?
Autor Wiadomość
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
  Wysłany: 2011-05-05, 23:39   Kto może wnieść skargę na uchwałę Rady Gminy?

Skarga na uchwałę rady gminy.

Jak stanowi art. 101 ustawy o samorządzie gminnym : każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może – po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia – zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego.

Przepis ten umożliwia obywatelom wpływanie na treść tworzonego przez jednostki samorządowe prawa miejscowego, jeżeli z jakichś powodów jest ono niekorzystne dla mieszkańców.

Krąg podmiotów, którym taka zdolność przysługuje, został określony w art. 25 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, który przesądza, że mają ją osoby fizyczne i osoby prawne, państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, a także organizacje społeczne nieposiadające osobowości prawnej. Zdolność sądowa przysługuje również innym jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, jeżeli przepisy prawa dopuszczają możliwość nałożenia na te jednostki obowiązków lub przyznania uprawnień lub skierowania do nich nakazów i zakazów, a także stwierdzenia albo uznania uprawnienia lub obowiązku wynikających z przepisów prawa.

Zdolność sądową mają także organizacje społeczne – w tym również te, które nie mają osobowości prawnej – w zakresie ich statutowej działalności w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób.

Jak widać, ustawowy katalog podmiotów wyposażonych w zdolność sądową w postępowaniu sądowo-administracyjnym, a więc uprawnionych m. in. do występowania ze skargami na uchwały samorządowych organów stanowiących, nie obejmuje samorządowych jednostek pomocniczych. Wyłącza to możliwość ich występowania przeciwko gminie w postępowaniu administracyjnym i sądowo-administracyjnym.

( 6 maja 2011)

Na podstawie artykułu Pani Anny Krajewskiej, Biuletyn Kompas, ISP.
 
 
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2011-10-13, 11:29   Zaskarżanie uchwał rady gminy, cd.

Zaskarżanie do sądu uchwał rady gminy, cd.

Jeżeli uwagi lub wezwanie do usunięcia naruszenia prawa wniesione na piśmie przez mieszkańca czy grupę mieszkańców lub organizację społeczną nie zostaną rozpatrzone lub uznane można złożyć do WSA skargę na podjętą przez radę miasta, dzielnicy czy gminy uchwałę.
Ważne jest, czego dotyczy dana uchwała, jakiego zakresu spraw podlegających samorządowi, a w związku z tym jakim dodatkowym przepisom prawnym podlega prócz podstawowej w tym względzie ustawy o samorządzie gminnym, w szczególności art. 101.

Dla przypomnienia:
uprawnienie do zaskarżenia uchwały rady gminy stanowi, że każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ administracji publicznej, może po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa zaskarżyć je do sądu administracyjnego.

Jeżeli zatem zastrzeżenia mieszkańców dotyczą sprawy dotyczącej szkolnictwa, budownictwa komunalnego, rewitalizacji jakiegoś rejonu lub nieruchomości na terenie określonego samorząd uczy budowy domu jednorodzinnego, różne przepisy mogą być w takich sprawach brane przez sąd pod uwagę. Przykładowo, prawo do zgłaszania uwag do przygotowywanych w gminach planów zagospodarowania przestrzennego wynika z art. 18 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym; zgodnie z tym przepisem, uwagi do projektu planu miejscowego może wnieść każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu, wyłożonym do publicznego wglądu.

Jednak zgodnie ze wspomnianym wyżej przepisem art. 101 , legitymacja do wniesienia skargi do sądu administracyjnego przysługuje jedynie takim podmiotom, których interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone zaskarżaną uchwałą. Naruszenie to powinno bezpośrednio, realnie i indywidualnie dotyczyć skarżącego mieszkańca, grupy ludzi lub organizacji, odnosić się do określonej normy prawnej oraz być wykazane przez stronę skarżącą.

Zatem to, że mieszkaniec/cy gminy czy organizacja społeczna może złożyć uwagi do projektu planu zagospodarowania przestrzennego nie oznacza automatycznie, że będzie można skutecznie zaskarżyć uchwałę o przyjęciu tego planu.

Skarga unormowana w tym przepisie nie ma charakteru skargi powszechnej czy obywatelskiej, czyli takiej, którą może wnieść każdy nawet wtedy, gdy sprawa nie dotyczy go indywidualnie lecz przemawia za tym - według jego oceny - ważny interes publiczny czy społeczny. Musi wykazać, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy zaskarżoną uchwałą, a własną, indywidualną sytuacją prawną, na którą wpływ ma zaskarżona uchwała. Na tle ostatniego orzecznictwa oraz w/w interpretacji tego prawa, jeżeli jednak uchwała jest sprzeczna z prawem lub zagrożony jest interes społeczny, może być konieczne rozważenie innej drogi prawnej lub podjęcia innych działań o charakterze społeczno-obywatelskim w granicach obowiązującego prawa, a mających na celu zakwestionowanie podjętej uchwały.

w oparciu o informacje z www. samorzad.lex.pl, www. orzeczenia-nsa.pl
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2012-04-23, 14:13, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione