Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Trick or Treat 2013
Autor Wiadomość
Krys 

Wysłany: 2013-11-01, 16:56   Trick or Treat 2013

Trick or Treat!

Zastanawiałam się, jak to powiedzieć po polsku, ale nic nie wymyśliłam. Może ktoś ma jakiś pomysł?

Dla wyjaśnienia: W święto Halloween dzieci w Ameryce mają zwyczaj zbierania słodyczy pod groźbą psikusów. "Trick or treat!" - wołają przy tej okazji. Trick=psikus, or=albo, treat=smakołyk.

Oczywiście zawsze wybieram alternatywę poczęstowania ich smakołykami, których przezornie przygotowuję cały kosz.

Halloween 2013.jpg
Plik ściągnięto 63 raz(y) 630,31 KB

SulejmanWielki 

Wysłany: 2013-11-01, 23:08   

Cukierek albo psikus - tak najczęściej dzieciaki wołają. Jednak u nas to ciągle niezbyt częsta zabawa. Silniejsza jest tradycja obchodzenia tych dni w tonie wspomnieniowo-rodzinnym a nie rozrywkowo-żartobliwym. Zabawy podobne do halloweenowych bywają w karnawale. Ja trochę żałuję, że mało jest halloweenowej zabawy jako alternatywy do rodzinnego odwiedzania mogił i co roku powtarzanych rozmów o przodkach ...

PRex 

Wysłany: 2013-11-02, 00:43   

Ja także się zastanawiałem i nie mogłem sobie przypomnieć. Ale po przeczytaniu komentarza Sulejmana uzmysłowiełem sobie, że już to słyszałem gdzieś. Cukierek albo psikus!
Komentarz Sulemana jest rozsądny. To byłoby przyjemne święto jako alternatywa rozmowy o zmarłych. Ale nawet nie trzeba zapominać o święcie zmarłych, można bawić się w Halloween i czcić zniczami na grobach tych, którzy odeszli.
To wygłupianie się z kostiumami kościotrupów, śmierci z kosą, krwawiącymi twarzami, wampirami - to jest bardzo dobry sposób na "oswajanie" śmierci. Działa na tej samej zasadzie, jak nadawanie przerażającym zjawiskom zdrobniałych imion. Wydają się wtedy mniej straszne.
Lubię to święto. I pomimo, że dzieci grożą psikusem - jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, aby któreś z nich zachowało się nieprawidłowo. To po prostu miły dzień, na który dzieci cieszą się przez cały rok.

Odpowiedz do tematu