Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
VII Konferencja Organizacji Kombatanckich na Ochocie
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-11-10, 21:02   VII Konferencja Organizacji Kombatanckich na Ochocie

VII Konferencja Organizacji Kombatanckich na Ochocie
Warszawa-Ochota, Parafia Św. Jakuba, sala Św. Faustyny, Pl. Narutowicza
8 listopada 2013 roku, godz. 17.00


Tegoroczna konferencja przebiegła w niezwykle miłej, miejscami zwyczajnie radosnej i luźnej atmosferze. W doskonały nastrój wprowadził wszystkich koncert Orkiestry Wojskowej w Radomiu pod dowództwem chorążego Tomasza Chwalińskiego. Zestaw patriotycznych (rozpoczęliśmy bardzo uroczyście od hymnu państwowego Polski) , sentymentalnych utworów na przemian z żywymi, wesołymi marszami spowodował, że wśród gości, gospodarzy oraz przedstawiających referaty w czasie konferencji zapanował doskonały humor, który nie opuszczał nas do samego końca tego spotkania. Opowieści z czasów wojny żołnierzy i lotników przykładowo pana Wiesława Gniazdowskiego, pułkownika Bogdana Bartnikowskiego czy Ryszarda Witkowskiego-pilota doświadczalnego oraz wszystkich pozostałych osób występujących jako prelegenci lub w toku wystąpień dodatkowych tryskały humorem i pełne były żywych wspomnień i dowcipnych anegdot. To była niezwykle miłe, udane spotkanie.

Program i Temat Konferencji :

Spotkanie dedykowane było siłom powietrznym w okresie II wojny światowej, a zwłaszcza wydarzeniom z tym związanym, mającym miejsce na terenie Ochoty.
Program:

17.15-17.20 - Przewodnicząca Rady Dzielnicy Ochota Hanna Gęściak-Wojciechowska – otwarcie Konferencji,
17.20-17.25 – Burmistrz Dzielnicy Ochota Maurycy Wojciech Komorowski – powitanie uczestników,
17.25-17.30 – Proboszcz Parafii Św. Jakuba, ks. Prałat Henryk Bartuszek – słowo do zebranych,
17.30-18.00 – Koncert Orkiestry Wojskowej w Radomiu pod dowództwem chorążego Tomasza Chwalińskiego. W repertuarze wiązanka melodii żołnierskich i filmowych.
18.00-18.15 – Dr hab. Edward Malak, Dyrektor Muzeum Techniki - „Dzieło Generała Rayskiego – głos inżyniera”.
18.15-18.30 – Dr inż. Andrzej Glass, historyk lotnictwa - „Lotnicze miejsca upamiętnień na Ochocie”.
18.30-18.45 – Ryszard Witkowski „Romuald', „Orliński”, pilot doświadczalny, żołnierz AK, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata - „Odbiór zrzutów dla AK w okolicach Warszawy”.
18.45-19.00 – Wiesław Gniazdowski „Wiesiek”, żołnierz AK, Przewodniczący Środowiska „Krybar” - „Doświadczenia zrzutów broni i amunicji przez lotnictwo zachodnie. Zrzuty sowieckie nad Śródmieściem podczas Powstania Warszawskiego”.
19.00-19.15 – Kpt. w stanie spoczynku Stanisław Hałaczkiewicz, Prezes Lotniczego Koła Kombatantów przy ZKRPiBWP - „40-lecie Lotniczego Koła Kombatantów”.
19.15-19.30 – Płk pilot Bogdan Bartnikowski, Wiceprzewodniczący Środowiska IV Obwodu Ochota ŚZŻAK - „Lotnictwo śmigłowcowe w Polsce”.
19.30-20.00 – Wystąpienia w ramach dyskusji.

Kpt. w stanie spoczynku Stanisław Hałaczkiewicz, Prezes Lotniczego Koła Kombatantów przy ZKRPiBWP - opowiedział o 40 letniej historii koła..JPG
Plik ściągnięto 234 raz(y) 1,22 MB

Ryszard Witkowski ps Romuald i Orliński. Pilot doświadczalny, żołnierz AK, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata..JPG
Plik ściągnięto 54 raz(y) 1,4 MB

Wiesław Gniazdowski ps Wiesiek, żołnierz AK, Przewodniczący Środowiska Krybar . Niezwykle barwnie opowiedział o zrzutac broni i amunicji w czasie PW..JPG
Plik ściągnięto 47 raz(y) 1,05 MB

_________________
BABA JAGA
 
 
KulturKampf 

Dołączył: 21 Lut 2011
Posty: 194
Skąd: Warszawa-ul. Mochnackiego
Wysłany: 2013-11-11, 12:19   

Gdyby nie ta informacja, nie miałbym pojęcia, że takie spotkania mają miejsce na Ochocie. Ciekawe.
 
 
Jerzy_S 

Wiek: 68
Dołączył: 06 Kwi 2011
Posty: 725
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-11-11, 23:09   

Na spotkaniu podkreślano, że Ochota jest dzielnicą gdzie mieszka dużo osób związanych z lotnictwem, są to pracownicy lotniska na Okęciu, pracownicy Instytutu Lotnictwa oraz dawnych Polskich Zakładów Lotniczych.
Dr hab. Edward Malak, dyrektor Muzeum Techniki omawiał osiągnięcia polskiego lotnictwa w okresie międzywojennym. Gen. Rayski dowódca lotnictwa miał wielu przeciwników, którzy uważali, że nie warto ponosić wielkich nakładów państwowych na lotnictwo. Z tego powodu nie dokończono prac konstrukcyjnych nad nowymi typami samolotów. Gen. Rayski na kilka miesięcy przed wrześniem 1939 r został odwołany ze stanowiska co spowodowało chaos w lotnictwie i złe przygotowanie do wojny.
Wspominano na spotkaniu o wielu wydarzeniach związanych z lotnictwem z czasów gdy Pole Mokotowskie było lotniskiem. Dużo pionierskich lotów w świat na starych samolotach śmiałkowie rozpoczynali z Pola Mokotowskiego.
Omawiano trudności związane z lotami niosącymi pomoc dla Powstania Warszawskiego. Samoloty lecące z Brindisi we Włoszech nie miały zgody ZSRR na lądowanie w pobliżu Warszawy w celu uzupełnienia paliwa i musiały wracać bez postoju do Włoch. Trasa wiodła nad górami , co wymagało lotu na dużej wysokości. Radary niemieckie bardzo dobrze wykrywały samoloty lecące na dużych wysokościach. Prowadzony był silny ostrzał tych samolotów z ziemi. Wiele zasobników zrzucanych nad Warszawą bez spadochronów rozbijało się. Powstańcy nie mogli podjąć wielu zasobników, bo Niemcy nie pozwalali na dojście do nich. Bywały zrzuty z bronią do której trudno było o amunicję ze względu na nietypowe rodzaje nabojów.Okazało się po wojnie, że niektóre pieśni nadawane przez radio z Londynu służyły do podania informacji, że danego dnia będą zrzuty.
Kombatanci podkreślali, że ważne jest równe traktowanie dawnych żołnierzy polskich walczących na różnych frontach.Wyrażono żal, że nie jest w Polsce obchodzona rocznica zdobycia Berlina 9 maja 1945 r. W walkach o Berlin poległo wielu żołnierzy polskich idących szlakiem bojowym od Wschodu. Omawiano zastosowanie śmigłowców do celów cywilnych w Polsce. Wiele trudnych budowli zostało wykonanych w Polsce dzięki przewożeniu elementów konstrukcyjnych podwieszonych do śmigłowca, który precyzyjnie ustawiał te elementy w miejscu montażu. Bardzo dramatyczne były wspomnienia Sybiraków, którzy po oswobodzeniu z niewoli wstąpili do Wojska Polskiego i służyli w lotnictwie. To bardzo dzielni ludzie, którzy przeszli tragiczne koleje losu i potem dzielnie walczyli podczas wojny.
Podkreślano, że coraz mniej jest żyjących kombatantów, wielu nie mogło przyjechać na spotkanie ze względu na stan zdrowia i odległość od Warszawy. Ważne jest pozostawienie spisanych relacji świadczących o bohaterskim udziale w wojnie, oraz o pracy po wyzwoleniu dla odbudowy lotnictwa. Wspomniano o prześladowaniach w okresie stalinowskim lotników wracających z emigracji, których oskarżono o szpiegostwo i skazywano na śmierć i długoletnie więzienie.

Dr hab. Edward Malak, następca zasłużonego dotychczasowego Dyrektora Muzeum Techniki Jerzego Jasiuka 8.11.2013 na Konferencji Kombatantów na Ochocie..JPG
Plik ściągnięto 133 raz(y) 1,04 MB

Dr inż. Andrzej Glass, historyk lotnictwa przedstawił referat „Lotnicze miejsca upamiętnień na Ochocie”. Opowiadał m.in. o historii lotniska na Polu Mokotowskim..JPG
Plik ściągnięto 94 raz(y) 1,04 MB

Pan Jacek Makles wyraził żal, że nie pamiętamy o zdobywaniu Berlina przez polskich żołnierzy, wspominał również swoje rodzinne Kępno w czasach okupacji..JPG
Plik ściągnięto 144 raz(y) 1,39 MB

_________________
Jerzy_S
Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-11-11, 23:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione