Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2013-11-14, 09:41
I Kompania Kadrowa - marsz na Kielce ku niepodległości.
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Dołączyła: 21 Sty 2011
Posty: 709
Skąd: Warszawa, Ochota-Szczęśliwice.
Wysłany: 2013-11-11, 12:59   I Kompania Kadrowa - marsz na Kielce ku niepodległości.

I Kadrowa - ku niepodległości.

"6 sierpnia 1914 roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45. żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Na dzień 6 sierpnia 1914 r. Józef Piłsudski wyznaczył wymarsz na teren Królestwa Polskiego I Kompanii Kadrowej strzelców. Kompania została sformowana 3 sierpnia. W jej skład weszli członkowie Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich, organizacji konkurujących dotychczas ze sobą, choć, rzecz jasna, mających ten sam cel działania. Tego dnia Piłsudski wygłosił do strzelców pamiętny rozkaz.

Zgodnie z zapowiedzią zniesienia dotychczasowych "stopni i szarż" oraz symbolicznego połączenia obu formacji tworzących "Kadrówkę", Piłsudski odpiął ze swej maciejówki orzełka ZS i wręczył go dowódcy Polskich Drużyn Strzeleckich Stanisławowi Burchardt-Bukackiemu, otrzymując od niego w zamian tzw. "blachę" (owalne oznakowanie noszone na czapkach członków PDS). W ślad za tym gestem wszyscy żołnierze powołani w skład "Kadrówki" dokonali między sobą podobnej wymiany. Było to ważne posunięcie, bo - jak wspominała późniejsza żona Piłsudskiego uczestniczka wydarzeń roku 1914 Aleksandra Szczerbińska - "było to wojsko złożone z ochotników, pochodzących z różnych warstw społecznych, różnych dzielnic Polski, z ludzi bardzo o zróżnicowanych światopoglądach. Kadrę stanowili strzelcy wywodzący się z dwu różnych organizacji, a wszyscy razem byli żołnierzami, którzy nie przeszli przez normalną szkołę rygorów koszarowych".

"Kadrówka", razem z komendanturą i patrolem Beliny, liczyła około 160 osób (dopisek BB-w czasie marszu rozrosła się do oddziału liczącego dobrze ponad 1000 żołnierzy pochodzących z różnych dołączających się oddziałów). Na dowódcę wyznaczony został Kazimierz Herwin - Piątek. Z uwagi na to, że był on oficerem rezerwy armii austriackiej i uchylił się od mobilizacji, uznano, że dowództwo obejmie on dopiero na terenie Królestwa Polskiego, aby uniknąć niepotrzebnej interwencji władz austriackich. W jego zastępstwie dowódcą został 23 letni oficer ZS Tadeusz Kasprzycki, dotychczasowy szef "Strzelca" działającego w Szwajcarii. "Kadrówka" była kompanią złożoną z bardzo młodych strzelców. Najmłodszy z nich - Adam Buczma miał zaledwie piętnaście i pół roku, najstarszy - Ignacy Boerner trzydzieści dziewięć lat.
(… )
12 sierpnia Batalion Kadrowy wkroczył do Kielc. Strzelcy zajęli ważne punkty miasta, m.in. dworzec kolejowy, przy którym ok. 16.00 doszło do walk z rosyjskim samochodem pancernym. Równocześnie doszło do walk z Rosjanami na kieleckim folwarku Czarnów, a także w okolicach Szydłówka i Zagórza.

Okrążenie miasta przez armię rosyjską spowodowało odwrót strzelców. W walce i pod ostrzałem artylerii carskiej 13 sierpnia strzelcy wycofali się z Kielc przez Karczówkę, Brusznię, Białogon i Słowik do Chęcin. Po decyzji władz austriackich z 16 sierpnia o utworzeniu Legionów Polskich i Naczelnego Komitetu Narodowego (NKN), mającego stanowić kuratelę polityczną nad Legionami, Batalion Kadrowy został przemianowany na Batalion III, a komendę nad nim objął późniejszy Marszałek Polski Edward Śmigły-Rydz. Strzelcy weszli w skład Legionów. 19 sierpnia ponownie zajęli Kielce, pozostając w nich do 10 września.
(… )
Ogółem w okresie I wojny światowej poległo 27 żołnierzy "Kadrówki". W czasie walk z bolszewikami w 1920 r. na polu chwały poległo kolejnych siedmiu. Różnie potoczyły się losy tych, którzy przeżyli. 12 spośród nich było dyplomatami, parlamentarzystami i ministrami wolnej Polski, 13 otrzymało szlify generalskie. W II RP 96 awansowało na stopnie oficerskie (przy czym w większości przeszli oni do rezerwy po wojnie polsko-bolszewickiej w 1921 r.). II wojnę światową przeżyła blisko połowa "Kadrowiaków". Większość z nich - szczególnie ci, którzy w czasie wojny walczyli w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - pozostała na emigracji.

Cel ideowy i polityczny, jaki został postawiony przez Józefa Piłsudskiego I Kompanii Kadrowej został zrealizowany. Na teren Królestwa Polskiego wkroczyły jeszcze przed wojskami austriackimi oddziały polskie - pierwsze regularne oddziały wojska polskiego od zakończenia Powstania Styczniowego. Polska siła zbrojna zaistniała w Wielkiej Wojnie. Obóz niepodległościowy, skupiony wokół Piłsudskiego, poprzez obalenie słupów granicznych państw zaborczych, wyraził bardzo wyraźnie wolę silnego decydowania o losach Polski.

Niestety, cel, jakim miało być wywołanie przez strzelców powstania zbrojnego, nie został osiągnięty. Oddziały nie otrzymały od społeczeństwa polskiego w Kongresówce oczekiwanego wsparcia moralnego i materialnego. We wspomnianym już rozkazie z 1915 r. Piłsudski pisał z goryczą: "że szabla nasza była mała, że nie była godna wielkiego, dwudziestomilionowego narodu - nie nasza w tym wina. Nie stał za nami naród, bojący się spojrzeć olbrzymim wypadkom w oczy". Zbyt wielkie spustoszenie w polskich umysłach uczynił strach wywołany klęską powstania 1863 r.

Mimo to "Kadrówka" odniosła sukces natury historycznej i moralnej. Strzelcy udowodnili, że potrafią wziąć czynny udział w walce o Niepodległość.

:arrow: Ciąg dalszy historii inicjatywy marszu szlakiem Kadrówki pod linkiem poniżej:
MARSZ SZLAKIEM "KADRÓWKI" W POLSCE NIEPODLEGŁEJ (1924 - 1939)
(…)
Źródło informacji :arrow: http://www.kadrowka.pl/historia,
Zdjęcia własne

IMG_0786.JPG
Dumny Orzeł na kieleckim pomniku ufundowanym na cześć marszu i pierwszych walk w rozpoczętej drodze ku niepodległości I Kadrowej w Kielcach pod dworcem głównym.
Plik ściągnięto 74 raz(y) 1,62 MB

Historyczne kieleckie wzgórze Karczówka, w deszczu..jpg
Na zboczu Karczówki odbyły się następne starcia polskich żołnierzy z I Kompanii Kadrowej. Kielczanie do czasów obecnych z szacunkiem spoglądają na sosnowy las, świadka najważniejszego dla Polaków momentu nowożytnej historii .
Plik ściągnięto 63 raz(y) 2,74 MB

1918-1928 W dziesięciolecie odzyskania niepodległości pomnik ufundowali kolejarze.W tym miejscu 12 sierpnia 1914 roku padły pierwsze strzały w walce o niepodległość..JPG
Kielce - pomnik pod dworcem centralnym.
Plik ściągnięto 84 raz(y) 2,04 MB

_________________
BABA JAGA
 
 
KKA 

Dołączyła: 16 Mar 2011
Posty: 218
Skąd: Ochota-Szczęśliwice
Wysłany: 2013-11-11, 21:36   

Podczas tego drugiego przejścia przez Kielce, Piłsudski zatrzymał się w Pałacu Biskupim. Poniżej zdjęcie dzisiejszej drogi prowadzącej ze wzniesienia, na którym stoi Pałac, w dół w kierunku parku. Uliczka ta może kojarzyć się z wyglądem niektórych Kieleckich ulic w przeszłości, a być może ta uliczka niewiele odbiega od tej historycznej z 1914 roku? To ulica Zamkowa. Oto opis ulicy ze strony Urzędu Miasta Kielc - "Zabudowę ulicy stanowiły budynki przypałacowe (chodzi o Pałac Biskupi) zaczynające się od południowego skrzydła pałacu i XVII-wiecznej bramy aż do stawu. Były tu stajnie, wozownie, budynek starosty, spichlerz, mieszkanie dla pisarza prewentowego i dla praczki ....."
:arrow: http://www.um.kielce.pl/t...k-zielinskiego/
Co ciekawe, Tomasz Zieliński wiódł życie pomiędzy Kielcami a Warszawą. Jako młody człowiek skończył Gimnazjum w Warszawie, został w końcu komisarzem cyrkułu w Warszawie, opływając w zaszczyty. Wrócił jednak do Kielc jako naczelnik powiatu kieleckiego. W Kielcach poczynił wiele zmian na lepsze w mieście. Jego grób jest na cmentarzu Powązkowskim.

IMG_0753.JPG
Tablica poświęcona Józefowi Piłsudskiemu na ścianie Pałacu Biskupiego w Kielcach, na prawo od wejścia frontowego.
Plik ściągnięto 37 raz(y) 2,65 MB

IMG_0756.JPG
Ulica Zamkowa biegnąca w dół od Pałacu Biskupiego w kierunku parku. Po lewej stronie ulicy najpierw jest stare więzienie a potem Pałacyk Tomasza Zielińskiego.
Plik ściągnięto 36 raz(y) 3,42 MB

IMG_0755.JPG
Pałac Biskupi w Kielcach od tyłu, od strony ogrodu.
Plik ściągnięto 42 raz(y) 2,72 MB

_________________
KKA
Ostatnio zmieniony przez KKA 2013-11-11, 21:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template forumix v 0.2 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne
stat4u
Kopiowanie tre?ci i zdj?? z portalu i forum bez zezwolenia zabronione