Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Popatrzmy z optymizmem na Ochotę w 2014 roku
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Wysłany: 2013-12-31, 20:59   Popatrzmy z optymizmem na Ochotę w 2014 roku

Popatrzmy z optymizmem na Ochotę w 2014 roku idąc za dobrą radą prof. Wiktora Osiatyńskiego – niegdyś ucznia ochockiego liceum im. J. Słowackiego.
WIKTOR OSIATYŃSKI - Prawnik konstytucjonalista, wykładowca wielu uczelni polskich i zagranicznych, członek Komitetu Helsińskiego, etc.

Ostatnio w programie telewizyjnym profesor Wiktor Osiatyński krytykował (jak zwykle ;-) ) media i dziennikarzy, mówiąc, że bazują i żerują na polskim braku optymizmu, na polskim „narzekactwie”. Zaproponował, abyśmy – media i my sami – codziennie lub chociaż co jakiś czas skoncentrowali się na znalezieniu 5 pozytywnych spraw, rzeczy, wydarzeń, o których wypadałoby pamiętać i zwrócić uwagę. To zmieniłoby nasze podejście do rzeczywistości oraz do nas samych. Zamiast kultywować postawę potomka fabrycznego robotnika czy folwarcznego chłopa – o niskim poczuciu własnej wartości a jednocześnie zawistnym w stosunku do każdego, któremu lepiej się powodzi – zyskalibyśmy przyjmując aktywniejszą postawę, pełną optymizmu i wiary we własne siły, życzliwie skierowaną na swoje otoczenie, na innych ludzi i sprawy wokół. Idąc tym tropem proponuję na koniec tego roku przyjrzeć się wynikom badania Urzędu Statystycznego pokazującym niezwykle wysoką pozycję naszej dzielnicy na tle 18 innych warszawskich dzielnic. Powinniśmy być zatem dumni, zadowoleni i optymistyczni jako mieszkańcy jednej z najprzyjemniejszych dzielnic w stolicy. Wychodząc z takiego punktu będziemy chyba chętniej, przychylniej i z większym zaangażowaniem przyglądać się wszelkim działaniom, aktywnościom, inwestycjom bądź zmianom na terenie Ochoty w Nowym Roku 2014.
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2014 !
;-) Baba Jaga

Ranking dzielnic Warszawy pod względem atrakcyjności warunków życia
Formy publikacji: dostępna w internecie , Wydanie jednorazowe
Data publikacji: 2013-11-27
:arrow: http://www.stat.gov.pl/warsz/69_1753_PLK_HTML.htm

Ranking dzielnic Warszawy pod względem atrakcyjności warunków życia

Śródmieście, Mokotów, Ochota i Wola są najbardziej atrakcyjnymi dzielnicami pod względem warunków życia - wynika z rankingu opublikowanego przez Urząd Statystyczny.

Największy udział w tworzeniu wielkości wskaźnika atrakcyjności dla Śródmieścia miało jednocześnie 6 zmiennych, których odsetek wyniósł po 11 proc. wielkości wskaźnika równego 100 (na który składało się 12 zmiennych). Do zmiennych tych należały dane dotyczące infrastruktury: zdrowotnej - liczba ludności przypadającej na 1 zakład opieki zdrowotnej i 1 aptekę, usługowej - liczba ludności przypadającej na 1 sklep, kultury - dostęp do placówek bibliotecznych oraz edukacyjnej - liczba dzieci w przedszkolach na 1 tys. dzieci w wieku 3-6 lat oraz liczba uczniów przypadających na 1 komputer z dostępem do Internetu w szkole podstawowej.
Dzięki wysoko rozwiniętej infrastrukturze usługowej, zdrowotnej i edukacyjnej oraz dostępu do placówek kultury, Śródmieście notuje najbardziej atrakcyjne warunki życia.
Śródmieście ma gęstą zabudowę, wysoko rozwiniętą infrastrukturę i sieć komunikacyjną. Ze względu na dogodne połączenia z innymi dzielnicami Śródmieście jest atrakcyjną lokalizacją dla siedzib przedsiębiorstw, administracji publicznej, ośrodków kultury i rozrywki, muzeów, galerii, kin oraz teatrów.
Ranking atrakcyjności dzielnic: (wskaźnik atrakcyjności przyjmuje wartość od 0 do 1)
1) Śródmieście - 0,772
2) Mokotów - 0,693
3) Ochota - 0,658 :-D
4) Wola - 0,647
5) Żoliborz - 0,629
6) Praga-Południe - 0,575
7) Ursynów - 0,554
8) Włochy - 0,541
9) Targówek - 0,529
10) Wesoła - 0,501
11) Praga-Północ - 0,491
12) Wawer - 0,426
13) Bielany - 0,402
14) Rembertów - 0,398
15) Wilanów - 0,398
16) Bemowo - 0,376
17) Ursus - 0,358
18) Białołęka - 0,323
(...)
Urząd Statystyczny przygotował też osobne rankingi dla wybranych grup mieszkańców.
Ranking atrakcyjności warunków życia dla rodzin z dziećmi:
1) Śródmieście - 0,685
2) Ochota - 0,675 :-D
3) Mokotów - 0,673
4) Żoliborz - 0,650
5) Ursynów - 0,610
6) Włochy - 0,610
7) Targówek - 0,590
8) Wesoła - 0,570
9) Wola - 0,560
10) Bemowo - 0,557
11) Praga-Południe - 0,552
12) Rembertów - 0,494
13) Ursus - 0,493
14) Białołęka - 0,465
15) Bielany - 0,464
16) Wawer - 0,451
17) Wilanów - 0,389
18) Praga-Północ - 0,325
Ranking atrakcyjności warunków życia dla singli:
1) Mokotów - 0,732
2) Żoliborz - 0,681
3) Ochota - 0,622 :-D
4) Wola - 0,609
5) Praga-Południe - 0,591
6) Ursynów - 0,573
7) Śródmieście - 0,545
8) Bemowo - 0,534
9) Targówek - 0,531
10) Włochy - 0,488
11) Bielany - 0,487
12) Ursus - 0,482
13) Praga-Północ - 0,471
14) Białołęka - 0,426
15) Wilanów - 0,401
16) Wesoła - 0,376
17) Wawer - 0,355
18) Rembertów - 0,252
Ranking atrakcyjności warunków życia dla seniorów:
1) Wesoła - 0,689
2) Śródmieście - 0,685
3) Żoliborz - 0,666
4) Ochota - 0,661 :-D
5) Mokotów - 0,655
6) Praga-Południe - 0,618
7) Ursynów - 0,594
8) Wola - 0,558
9) Wawer - 0,518
10) Targówek - 0,509
11) Wilanów - 0,502
12) Rembertów - 0,499
13) Bielany - 0,493
14) Praga-Północ - 0,459
15) Włochy - 0,414
16) Ursus - 0,401
17) Bemowo - 0,382
18) Białołęka - 0,365
Pełne zestawienie z komentarzami można pobrać ze strony:
www.stat.gov.pl/warsz/69_1753_PLK_HTML.htm
2013.11.18 • Dariusz.Majgier.pl

Źródło: :arrow: http://reporter.pl/a/?id=...-warunkow-zycia

WIKTOR OSIATYŃSKI
:arrow: http://www.liceum7.edu.pl...d=117&Itemid=93
Pod powyżej wpisanym linkiem znajdziecie listę i krótki opis wybitnych uczniów i uczennic ochockiego liceum im. J. Słowackiego. Wśród nich Wiktor i Jerzy Osiatyńscy - bracia, aktualnie profesorowie, znani i cenieni. Poza nimi warto wspomnieć parę nazwisk uczniów liceum - wybitnych postaci polskiego życia publicznego: Czesław Bielecki, Lech Falandysz, Jan Józef Lipski, Juliusz Machulski, Adam Michnik, Henryk Samsonowicz, Maria Wiernikowska, Janusz Tazbir, etc.
Za Wikipedią :arrow:
Wiktor Osiatyński (ur. 6 lutego 1945 w Białymstoku) – polski pisarz i wykładowca, prawnik, a także działacz społeczny. Brat Jerzego Osiatyńskiego.
Ukończył warszawskie VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego Studiował prawo i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i Polskiej Akademii Nauk. Doktoryzował się w zakresie socjologii, uzyskał następnie stopień doktora habilitowanego nauk prawnych.
W latach 90. był dyrektorem Centrum Badań nad Konstytucjonalizmem w Europie Wschodniej w Chicago. W 1995 został profesorem w Central European University w Budapeszcie. Podejmował również współpracę z University of Connecticut i Uniwersytetem w Sienie. Wykładał na uniwersytetach m.in. Columbia, Stanforda, Harvarda. Był członkiem Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w zakresie prawa konstytucyjnego oraz historii doktryn polityczno-prawnych.
Jest również aktywnym działaczem społecznym. Był inicjatorem powstania w ramach Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Programu Spraw Precedensowych, został członkiem jego rady programowej. Zajmuje się szerzeniem informacji o uzależnieniach, w tym alkoholizmie, do której to choroby publicznie sam się przyznaje. Pisze m.in. książki na ten temat. Współtworzył również Komisję Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu, jeden z programów Fundacji im. Stefana Batorego. Jest także feministą. 24 grudnia 2006 znalazł się w gronie czterech inicjatorów zawiązania Partii Kobiet.
W 2011 Wiktor Osiatyński został laureatem przyznawanej przez Instytut Spraw Publicznych Nagrody im. Jerzego Zimowskiego.
Ordery i odznaczenia
• Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2011)
• Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1997)

:idea: Dobra rozmowa pomiędzy prof. Wiktorem Osiatyńskim i red. Grzegorzem Miecugowem, m.in. o walce z alkoholizmem.
:arrow: http://www.tvn24.pl/inny-...ski,252397.html

18.11.2012
Profesor Witold Osiatyński przykład feministy

Profesor Osiatyński pisze
Jestem feministą, ponieważ wiem, iż nierówność i dyskryminacja płci są tak powszechne, że niemal niedostrzegalne.
Jestem feministą, ponieważ wiem, że nawet sam język, jakim posługujemy się do opisu rzeczywistości, dyskryminuje kobiety.
Jestem feministą, ponieważ wiem, że w większości kultur współczesnego świata małżeństwo sprowadza się do tego, iż kobieta wobec wybranego mężczyzny wyrzeka się tych środków ochrony przed przemocą i gwałtem, jakie przysługują jej wobec obcych ludzi.
Jestem feministą, ponieważ chciałbym żyć w świecie bez wojen, a nawet bez wojennych zabawek.
Jestem feministą, ponieważ jestem przeciw wszelkim rodzajom przemocy, w tym także ekonomicznej, toteż uważam, że kobiety powinny mieć równą mężczyznom zapłatę i emeryturę za to, co robią, w tym także za prowadzenie domu i wychowywanie dzieci.
Jestem feministą, ponieważ uważam, że ze względu na swoją naturę biologiczną, kobiety lepiej czują, co ludziom, ziemi i środowisku jest naprawdę potrzebne. Toteż jest mi żal, iż o losach społeczeństw i świata decydują głównie mężczyźni.
Jestem feministą, ponieważ marzy mi się świat ludzi prawdziwie równych, bez względu na płeć, rasę, wyznanie, orientację seksualną lub jakąkolwiek inną przyczynę.
Jestem feministą, ponieważ wiem, że nierówność płci czyni mnie samego gorszym i odziera także mnie z godności. Wierzę zatem, że jeśli będziemy się traktować z równym szacunkiem, to będzie lepiej nie tylko kobietom, ale także mężczyznom. Jestem feministą, ponieważ z własnego doświadczenia wiem, jak trudno mężczyznom zrozumieć potrzeby kobiet. Wiem także, iż spostrzeżenie nierówności i dyskryminacji płci wymaga zmiany samego siebie, a do tego zazwyczaj nie wystarczą jedynie fakty, lecz potrzebny jest głośny krzyk i protest, który zazwyczaj wydaje się radykalny tym, którzy nie zdają sobie sprawy z własnych uprzedzeń.

W 2009 roku manifest popierający feministki podpisali min. Tutaj lista 74 nazwisk (...)
Więc jednak nie jesteśmy aż taką mikroskopijną i mało znaczącą mniejszością.
:arrow: http://lewyfeminista.salo...yklad-feministy

IMG_3871.JPG
Park Szczęśliwicki budzi zachwyt nie tylko mieszkańców Ochoty i innych dzielnic ale i gości z daleka.
Plik ściągnięto 263 raz(y) 2,57 MB

IMG_1451.JPG
W Kolonii Staszica - piękne przedwojenne kamieniczki, domy, uliczki.
Plik ściągnięto 63 raz(y) 2,58 MB

IMG_1412.JPG
Nowe apartamentowce wokół Parku Szczęśliwickiego.
Plik ściągnięto 63 raz(y) 3,13 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2013-12-31, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  

Monika 

Wysłany: 2014-01-01, 20:54   

A wydawałby się, że Ochota nie ma raczej najlepszej opinii w Warszawie ! Rakowiec (za wyjątkiem nowych apartamentowców) czy okolice starej części Opaczewskiej (Trójkąt Bermudzki Ochoty), niektóre części starej Ochoty wokół Raszyńskiej/Filtrowa/Niemcewicza czy nawet Białobrzeska/ Częstochowska - te miejsca nie są uważane za bardzo atrakcyjne. Poza tym pokutuje opinia, że Ochota to dzielnica dla czerwonych wojskowych, robotników czy kwaterunku. To bardzo dobra i trochę zaskakująca informacja.
Oczywiście park Szczęśliwicki i jego bezpośrednio to inna sprawa. Park zyskał sobie rzeczywiście dobrą sławę również u mieszkańców innych dzielnic - jest naprawdę perełką.

Odpowiedz do tematu