Strona GłównaStrona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Album  Zaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Baba Jaga
2014-07-03, 18:56
Zbigniew Romaszewski - niezwykłe wspomnienia
Autor Wiadomość
Baba Jaga 

Wysłany: 2014-02-13, 20:48   Zbigniew Romaszewski - niezwykłe wspomnienia

Dzisiaj zmarł Zbigniew Romaszewski, jeden z najwybitniejszych działaczy SOLIDARNOŚCI.

Dzisiaj zmarł Zbigniew Romaszewski, a jeszcze niespełna dwa lata temu mogliśmy go spotkać na Ochocie przy okazji wyjątkowej uroczystości - 30-ej rocznicy emisji pierwszej audycji Radia Solidarność z mieszkania w bloku przy Grójeckiej 19/25.

Cześć jego pamięci !

:!: W komentarzach niezwykłe wspomnienia Jerzego Słomczyńskiego w kontekście Radia S i Z. Romaszewskiego
:arrow: Link do wątku o ochockich obchodach 30-lecia Radia "S": http://www.forum-ochoty.o...solidarno%B6%E6

Zbigniew Romaszewski, 30-lecie Radia Solidarność 14.04.2012, warszawska Ochota przy historycznym bloku na Grójeckiej 19, gdzie 12.04.1982r nadano pierwszą audycję Radia Solidarność..JPG
Plik ściągnięto 89 raz(y) 1,93 MB

Zbigniew Romaszewski przy muralu na bloku Grójecka 19.JPG
Plik ściągnięto 36 raz(y) 2,13 MB

Ostatnio zmieniony przez Baba Jaga 2014-02-15, 11:56, w całości zmieniany 1 raz  

Jerzy_S 

Wysłany: 2014-02-14, 14:27   

Widziałem się z nim tylko raz. W okresie gdy był najbardziej poszukiwanym człowiekiem w Warszawie. Przekazałem mu mój pomysł, żeby nakładać obraz Solidarności na audycję Dziennika TV. Było to w mieszkaniu brata kogoś, kto jest określany dzisiaj w pewnych kręgach jako komuch i resortowe dziecko.
Tak jakże krzywdzące są te przezwiska.
Mój pomysł został wykorzystany.

Baba Jaga 

Wysłany: 2014-02-14, 23:38   

Jurku, to niezwykłe spotkanie i ogólnie - całe to wydarzenie :!: Dobrze doradziłeś z tym nakładaniem obrazu SOLIDARNOŚĆ na Dziennik ! - zapisałeś się w historii tego niezwykłego czasu.Pamiętam oczywiście doskonale, jakie wrażenie robiła ta pojawiająca się nazwa Solidarność !! Aż ciarki przechodziły !! A teraz, rzeczywiście, niepotrzebnie tak się poróżniliśmy. Tyle tracimy.

Jerzy_S 

Wysłany: 2014-02-15, 01:18   

Musiał być odważny. Miał w tym lokalu kilka spotkań z innymi osobami. Wlaściciel lokalu - mój kolega mówi do niego "Dyrektorze" w razie ataku milicji niech Pan ucieka przez okno na działki - to było na parterze. Rozmawialiśmy z "Dyrektorem" dość głośno na parterze , przy otwartym oknie, bo to było lato. Kolega mówi nastawcie głośniej Radio, ja mówię to zmień falę bo to był "Głos Ameryki". Kolega mówi "Głos Ameryki" jest mniej podpadający niż wasza rozmowa. Potem kolega odwiózł "Dyrektora" w podane miejsce. Ale przecież jechali w dzień przez ruchliwe ulice. Kolega miał dosyć nonszalancki sposób jazdy, myślę że wioząc "Dyrektora" nie przekraczał prędkości jak miał w zwyczaju. Chociaż nie wiem czy on potrafil spokojnie jeżdzić.
A pomysł z napisami wziął się z moich prac nad niezrealizowanym projektem mikrokomputera , gdzie projektowalem sterowanie wyświetlaczem do monitora. Kolega który służył "Dyrektorowi" lokalem mnie prosil o pomoc przy konstrukcji hobbystycznego mikrokomputera. Ale w końcu kupił sobie ZX Spectrum.
Zrezygnowaliśmy z projektu ze względu na pracochłonność prac nad programami.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Przeżyłem dosyć dziwne wydarzenie związane z Radiem "S".
W Fabryce Mierników i Komputerów ERA rozdałem kiedyś czterem zaufanym osobom zaproszenia Radia "S" z podanym terminem audycji i częstotliwością nadawania. Te cztery osoby miały przekazać informacje o audycji w swoich grupach pracowniczych.
Wchodzę do ubikacji , patrzę a w muszli klozetowej pływa jedno z tych zaproszeń podarte na kawałki.
Wyciągnąłem wniosek, że jedna z tych czterech osób jest agentem, ale kto ?
Nie mogłem nikogo wytypować, bo mialem do nich zaufanie. Może po prostu ktoś się przestraszył i mimo, że popieral ideę nie chciał mieć tego zaproszenia przy sobie.
Tak wiele razy o tym myślałem wtedy.
Ostatnio zmieniony przez Jerzy_S 2014-02-15, 10:35, w całości zmieniany 2 razy  

Baba Jaga 

Wysłany: 2014-02-15, 12:13   

Jurku, dziękuję Ci z całego serca za te wspomnienia. Fantastyczne ! Jakże to dobrze, że takie ważne wspomnienia możemy przekazać dalej. To był niezwykły czas i każdy, kto mógł te chwile przeżywać jest bardzo bogaty- to był czas odradzania się narodu, samookreślania. Choć lęk każdemu rozsądnemu człowiekowi również towarzyszył... Dobrze jednak, że nie odbierał sił i wiary takim ludziom jak państwu Romaszewskim i wielu innym wybitnym działaczom i intelektualistom-mózgom tamtego okresu. Złożoność tamtych czasów od strony sytuacji politycznej i bezpieczeństwa naszego kraju obrazuje dramatyczny los i oceny takich jednostek jak pułkownik Kukliński, Jack Strong...

Jerzy_S 

Wysłany: 2014-02-16, 13:47   

Drogi Panie Jureczku,

Jeśli, jak podaje Wikipedia, (W 1987 wraz z żoną otrzymał Nagrodę Praw Człowieka Fundacji Aurora przy Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii…), w Stanach Zjednoczonych, za jego pracę w dziedzinie praw człowiek, ale nie mógł jej odebrać jako represjonowany w Polsce, miałem okazję w Nowym Yorku spotkać się z jego córką, która przyjechała do US w jego imieniu, z którą przeprowadziłem wtedy wywiad dla Polskiego Radia w Edmontonie, na temat perspektyw niepodległościowych w Polsce, po upadku komuny… Do dziś pamiętam nastrój i tenor tego interview… Pozdrowienia dla pani Agnieszki Romaszewskiej Guzy, jeśli mnie ona pamięta, i moje wyrazy kondolencji z powodu śmierci pana Zbigniewa…

I serdecznie pozdrawiam…

Jan (TEKO)

Tereszczenko

Odpowiedz do tematu